Powstanie i główne zasady faszyzmu

admin 2012-02-01

"Nad ubiegłym wiekiem zaciążyły dwa totalitaryzmy: faszyzm i komunizm. Na temat komunizmu dużo się pisze i mówi, a na temat faszyzmu właściwie bardzo mało. Jak się słyszy słowo faszyzm, to się to kojarzy ze zbrodniami Hitlera, z obozami koncentracyjnymi. A to są rzeczy, które z klasycznym faszyzmem niewiele miały wspólnego. Dlatego dobrze jest, żeby na temat faszyzmu coś powiedzieć, zwłaszcza, że jeśli chodzi o podręczniki szkolne to jest tam kilka frazesów niewiele mówiących […], jeśli nauczyciel sam nie wyjaśni […] to młodzież ma blade pojęcie […], a warto o tym wiedzieć".

Zacytowanymi wyżej słowami 31 stycznia rozpoczął swój wykład w krakowskim Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" kpt. Stanisław Szuro. Został on zatytułowany: "Powstanie i główne zasady faszyzmu". Spotkanie, które zgromadziło Kombatantów, nauczycieli, młodzież szkolną i innych zaproszonych gości, odbyło się dzień po 78. rocznicy przejęcia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera (30 stycznia 1933 r.). W 2012 r. minie także 90 lat od faszystowskiego zamach stanu, jakim był "Marsz na Rzym" (27-29 października 1922 r.), którego skutkiem było zdobycie władzy przez faszystów we Włoszech.

Zebranych powitał Adam Rąpalski, dyrektor Muzeum, który przedstawiając Prelegenta wymienił, że był On żołnierzem Września 1939 r., następnie ZWZ/AK, a w kolejnych latach osadzonym w obozach hitlerowskich i więzieniach komunistycznych. Dyrektor Rąpalski podkreślił, że Panu Kapitanowi odebrano łącznie około 10 lat życia. Po zwolnieniu z więzienia, latem 1956 r. Stanisław Szuro podjął studia historyczne na UJ. W następnych latach pracował w bursach akademickich i szkołach średnich. Dyrektor zwrócił uwagę na zaangażowanie Kombatanta w działalność w Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, gdzie Stanisław Szuro pełnił m.in. funkcję prezesa Oddziału Krakowskiego.

Wtorkowy wykład Stanisław Szuro rozpoczął od wyjaśnienia genezy faszyzmu. Skupił się na przyczynach społeczno-ekonomicznych. Na wykładzie omówione zostały różne odmiany faszyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem postaci przywódców: Benito Mussoliniego (1883-1945) we Włoszech, Antonio Salazara (1889-1970) w Portugalii, Adolfa Hitlera (1989-1945) w Niemczech oraz Francisco Franco (1892-1975) w Hiszpanii. Kończąc swoją prelekcję kpt. Stanisław Szuro dokonał porównania faszyzmu z komunizmem, oceniając jednoznacznie ze bardziej zbrodniczy, drugi z wymienionych systemów totalitarnych. Dopełnieniem wykładu była prezentacja multimedialna. Wystąpienie wzbudziło duże zainteresowanie zebranych, co uwidoczniło się w dyskusji, w którą przekształciły się pytania skierowane do prelegenta z Sali.