Spotkanie Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego
admin 2012-03-21
W dniu 21 marca w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie odbyło się spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie.
Na spotkaniu obecni byli zaproszeni Goście:
Pani Irena Okulicka-Kaczmarek
Pan płk.Tadeusz Bieńkowicz (AK Nowogródek)
Z-ca dyrektora Muzeum AK Pan Tadeusz Żaba.
W spotkaniu wzięła udział delegacja pracowników Muzeum AK. Spotkanie prowadził prezes Środowiska p.Jacek Janiec.
Na początku spotkania zebrani minutą ciszy i krótką modlitwą uczcili pamięć zmarłych członków Środowiska: p. Jerzego Fałdzińskiego i p. Tadeusza Kogusa.
Relację z bieżącej działalności i dalszych planów rozwoju Muzeum AK przedstawił zebranym dyr. Tadeusz Żaba, poinformował też zebranych o śmierci bardzo zasłużonego w działalności patriotycznej - lwowianina z pochodzenia - p. Romana Hnatowicza.
Pracownicy Muzeum szczególnie serdecznie życzenia złożyli Panu mjr. Janowi Surze z okazji jego 90-tej rocznicy urodzin, do życzeń tych dołączyli się wszyscy zebrani.
W dalszym programie spotkania było wystąpienie Pana Zbigniewa Kubicza na temat obecnej sytuacji we Lwowie na tle rysu historycznego i jego własnych na ten temat spostrzeżeń. Wystąpienie to szeroko uzupełnił pan Stanisław Czerny.
Zaproszony na spotkanie pan płk.Tadeusz Bieńkowicz w swoim wystąpieniu wskazał na podobieństwo w okresie II Wojny Światowej prowadzenia działań przeciwko narodowi polskiemu na całych Kresach od Wilna po Lwów. Przedstawił proces zniewalania tych terenów przez Sowietów poprzez używanie podobnych metod działania. Nadmienił, że jedna z najbardziej wybitnych postaci zbrojnej partyzantki na terenie wileńszczyzny to dowódca V i VI Brygady AK mjr. Zygmunt Szyndzielorz ps. "Łupaszko" pochodzący ze Lwowa.
Sekretarz Środowiska Pan Tadeusz Sura złożył relację ze swojego pobytu na Zjeździe Zarządu Głównego Światowego Związku Armii Krajowej w Warszawie:
1. Ponowne wybranie na Prezesa Zarządu Głównego p. Stanisława Oleksiaka.
2. Rozwiązanie Rady Naczelnej ŚZŻ AK.
3. Proponowane zmiany statutowe.
Wystąpienie p. Stanisława Czernego na temat wykonywanych prac restauracyjnych na terenie Cmentarza Łyczakowskiego przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przedstawione zostało w zarysie w sposób precyzyjny, udokumentowany licznymi zdjęciami.
Podczas spotkania odczytany został komunikat o terminie (28 maja 2012 r., godz.15.00) odsłonięcia w Parku im. dr. Jordana w Krakowie pomnika gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka".
Wszystkim obecnym na spotkaniu wręczono kolejny Wewnętrzny Biuletyn Informacyjny.
Życzenia Radosnych i Zdrowych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich obecnych i ich rodzin w imieniu Zarządu Środowiska przekazał prowadzący spotkanie Jacek Janiec.
Relacja i zdjęcia:
Jacek Janiec