Spotkanie z Kpt Stanisławem Szuro
admin 2014-03-02
W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum AK miało miejsce spotkanie z Panem kpt. Stanisławem Szuro pt. Polska Ludowa a Armia Krajowa - opowieść Żołnierza Wyklętego.
Spotkanie rozpoczęła Pani Małgorzata Janiec - prezes Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w Krakowie przedstawiając Gościa, który był uczestnikiem kampanii wrześniowej, następnie żołnierzem ZWZ i AK, więźniem niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych (Montelupich, obozu w Pustkowie, KL Sachsenhausen-Oranienburg, KL Bergen-Belsen). Do Polski powrócił w czerwcu 1945 r., ponownie został aresztowany w listopadzie 1946 r., wraz z innymi osobami, z których dla 9-iu zasądzono karę śmierci.
Kpt. Stanisława Szuro ps. Zamorski oskarżono o udział w związku pn. Liga Walki z Bolszewizmem, w skład której wchodzili studenci krakowskich uczelni i również skazano na najwyższy wymiar kary. Prasa przedstawiła ich, jako grupę rabunkową NSZ i zarzuciła Stanisławowi Szuro: usiłowanie konfiskaty broni dwóm członkom PPR, konfiskaty 2 pistoletów "Nagan" członkowi PPR z Zalasia, pobicie dwóch funkcjonariuszy UB, zamiaru dokonania zamachu na funkcjonariusza UB, udzielenia pomocy w likwidacji członka PPR, konfiskaty pieniędzy ze spółdzielni "Hurt Mięsa", składu cukru "Lasek"; konfiskaty pieniędzy z Państwowej Fabryki Cykorii Francka, spółdzielni kredytowej "Oszczędność", Państwowych kamieniołomów i Wapienników "Liban". Kara śmierci, na mocy amnestii, z 22 lutego 1947 r., złagodzona została do 15 lat. Kpt S. Szuro przebywał w więzieniach w Rawiczu i we Wronkach od 20 czerwca 1947 roku do 22 sierpnia 1955 roku.
Dalsza część spotkania odbyła się w formie rozmowy, którą prowadziła pracownica Muzeum AK, Pan Kapitan odpowiadał na pytania w sposób niezwykle barwny i trafiający do wyobraźni zwłaszcza młodego odbiorcy, recytował wiersze i śpiewał piosenki więzienne, wspominał współwięźniów, opowiadał o katach i codziennym życiu skazańca. Mówił również o swoim procesie sądowym i przewodniczym rozprawie w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Krakowie ppłk Julianie Polan-Haraschinie. Pomimo grozy tamtych dni zachował w pamięci również sytuacje humorystyczne, którymi się podzielił, wywołując salwy śmiechu wśród zebranych.
Dodać należy, że Liga Walki z Bolszewizmem działająca od początku 1946 do marca 1947 roku w Krakowie i powiecie chrzanowskim, powiązana z Narodową Organizacją Wojskową i Stronnictwem Narodowym była rozpracowywana przez WUSW w Krakowie do 1985 roku.
Pana Kpt. Stanisława Szuro zrehabilitowano dopiero w 1994 roku.
tekst Małgorzata Koszarek
fot. Karol Kowalski