Uroczystość posadzenia dębów katyńskich

admin 2013-09-18

18 września 2013 r. w ZSOI nr 3 im. Juliana Aleksandrowicza w Krakowie odbyły się uroczystości posadzenia czterech dębów katyńskich. Uhonorowani zostali w ten sposób: Michał Kaźmierczak, Ryszard Zygmunt Linscheid, Jan Smolański i Edward Rypeść, ofiary sowieckiego mordu w Katyniu. Uroczystości zostały objęte honorowym patronatem przez Muzeum AK.

Od 2008 r. realizowany jest program edukacyjno-patriotyczny "Katyń... ocalić od zapomnienia". Jego celem jest upamiętnienie w postaci dębu każdej konkretnej ofiary zbrodni popełnionych na polskich żołnierzach przez NKWD w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Obok drzewa umieszcza się tabliczkę z informacją na temat osoby, której jest ono dedykowane. Docelowo dębów ma być 21.857. Dotychczas posadzono ok. 4,5 tys. Rosną w kraju a także poza jego granicami, zazwyczaj na terenie szkół, których uczniowie opiekują się nimi.

18 września 2013 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 im. Juliana Aleksandrowicza przy ul. Strąkowej w Krakowie posadzono kolejne cztery drzewa pamięci.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej odprawionej w intencji pomordowanych bohaterów w kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Następnie zebrani udali się do ZSOI nr 3, przed budynkiem którego odbyła się ceremonia symbolicznego sadzenia dębów katyńskich, poprzedzona przemówieniem Dyrektora placówki.

Uhonorowani dębami katyńskimi zostali: starszy posterunkowy Michała Kaźmierczak, komendant posterunku Policji Państwowej w Horożance; por. Ryszard Zygmunt Linscheid, który jako żołnierz 6 pułku strzelców konnych brał udział w obronie Lwowa we wrześniu 1939 r.; em. por. piechoty Jan Smolański oraz ppor. WP a zarazem podkomisarz Policji Państwowej Edward Rypeść. Kwiaty i znicze złożyli przedstawiciele rodzin pomordowanych wraz z towarzyszącymi im uczniami. Kolejnym punktem programu był apel poległych zorganizowany przez licznie przybyłych harcerzy. Na placu pod szkołą licznie zgromadzili się przedstawiciele środowisk Sybirackich, Kombatanckich, Rodzin Katyńskich, duchowieństwa, działaczy społecznych, nauczycieli oraz administracji samorządowej. Obecni byli reprezentanci ZHP, IPN i Muzeum AK, które uroczystości objęło honorowym patronatem.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebrani udali się do sali gimnastycznej, aby obejrzeć program artystyczny: montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum oraz koncert melodii patriotycznych i wojskowych w wykonaniu krakowskiej orkiestry wojskowej. Dopełnieniem była wystawa planszowa o tematyce katyńskiej udostępniona przez krakowski oddział IPN.

tekst Artur Jachna
fot. Małgorzata Koszarek