We Lwowie 1939-1945
admin 2014-06-25
25 czerwca 2014 roku w siedzibie Muzeum AK w Krakowie odbyło się ostatnie przed przerwą wakacyjną, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Jana Karskiego. Przedstawiony został film dokumentalny pt. "We Lwowie 1939-1945" w reżyserii Józefa Gębskiego. Gośćmi spotkania byli prof. Grzegorz Mazur z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pani Ewa Brodzisz - Śliwicka, łączniczka z AK, która służyła w okupowanym Lwowie. Na spotkaniu przybyło także wiele osób ze środowiska żołnierzy AK okręgu lwowskiego.
Przed pokazem filmu krótką prelekcję poprowadził prof. Mazur, historyk świetnie obeznany z historią Kresów. W swoim wystąpieniu opowiedział o zdobytym przez siebie doświadczeniu w pracy naukowej na temat Lwowa, a następnie przedstawił fenomen i specyfikę tych terenów.
Ekranizacja była zapisem wypowiedzi profesora Jerzego Węgierskiego, naukowca i żołnierza Armii Krajowej w okupowanym Lwowie. W filmie przedstawiono losy żołnierzy i Okręgu Lwowskiego Armii Krajowej podczas okupacji sowieckiej, niemieckiej, w trakcie akcji "Burza" i po jej zakończeniu. Relacja prof. Węgierskiego była wzbogacona anegdotami, a także własnymi przemyśleniami i opiniami. W filmie zostały szeroko wykorzystane materiały archiwalne, kroniki filmowe oraz zdjęcia, w tym te, które znajdują się w zbiorach Muzeum Armii Krajowej.
Po projekcji rozpoczęła się dyskusja. Prof. Mazur skomentował opinie prof. Węgierskiego, przykładowo zwracając uwagę na kontrowersje związane z mjr. Emilem Macielińskim i wykonaniu na nim wyroku przez Sąd ZWZ. Swoje wspomnienia przedstawiła także, pani Brodzisz - Śliwicka, która była pytana między innymi o wywózki polskiej ludności ze Lwowa na Syberię. Duże ożywienie towarzyszyło podczas całego spotkania, opowieści zgromadzonych na sali, lwowiaków pokazały, że te same wydarzenia mogą być zapamiętane w różny sposób.
Projekcja filmu o tematyce Lwowa i kresów wschodnich stanowiła zapowiedź wystawy czasowej "Burza we Lwowie", którą Muzeum AK w Krakowie otworzy 22 lipca.
Mateusz Gawlik