XXV Jubileuszowy Złaz na Lubogoszczy

admin 2014-09-07

W dniach 5 do 7 września 2014 odbywał się na Lubogoszczy XXV Jubileuszowy Złaz krakowskich Szarych Szeregów. Od kilku lat te Tradycyjne Złazy Szarych Szeregów na Lubogoszczy są objęte Cyklicznym Programem Edukacyjnym PAMIĘĆ I TROSKA , które organizuje krakowski Oddział dla uczniów szkół i harcerzy pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Tegoroczny Złaz został poświęcony 75. rocznicy powstania Szarych Szeregów i Polskiego Państwa Podziemnego. i odbywał się pod hasłem: "HARCERSKA SZTAFETA WOLNOŚCI - udział harcerzy w walce o niepodległość Polski w latach 1914 do 1989".

W Złazie uczestniczyły patrole uczniowskie ze Szkół Podstawowych: Nr. 48 na Bielanach, w Sieciechowicach, z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego przy ul. Grochowskiej, z Zespołu Szkół w Bibicach, z Katolickiej Szkoły Montessori przy ul. Pawlickiego i z Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego oraz patrole harcerskie: 5KDW "Orkan", 5KDW "Virga" i Krąg Instruktorski Szczepu Huragan 28, Huragan 28 z ZHR, KDH "Widmo" Korzkiew z ZHP i XIV Przemyska HDW im. Edwarda Heila - w sumie ponad 100 osób.

Najważniejszym wydarzeniem Złazu był harcerski bieg na Młodzieżową Odznakę Szare Szeregi - Więź Pokoleń nadawaną uczniom szkół i harcerzom na terenie Małopolski , "którzy odnajdują w historii i etosie Szarych Szeregów wzór patriotyzmu i służby dla dobra wspólnego wszystkich Polaków oraz dają temu wyraz w podejmowaniu patriotycznych zadań i inicjatyw" (Odznakę zdobyły 92 osoby), oraz obrzędowe ognisko na zakończenie Złazu.

Funkcję komendanta Złazu pełnił phm Paweł Lisowski, oboźnego pwd Tamasz Rompalski Huragan 28.

Współorganizatorem Złazu był Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów.

Wiz

**********

Jubileuszowy Złaz Szarych Szeregów na Lubogoszczy - relacja uczestnika

W dniach 5 - 7 września 2014 na beskidzkie szlaki powróciło lato i jak co roku pojawili się tam szaroszeregowcy oraz kontynuatorzy ich tradycji.

Gościnny górski ośrodek Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego im. Szarych Szeregów na Lubogoszczy otworzył swoje podwoje już w piątek 5 września.

Okazja była szczególna. Złaz był jubileuszowy, już 25 i odbywał się w 75 rocznicę powstania Szarych Szeregów.
Przybyło łącznie 115 osób, był to chyba rekord frekwencji. Niestety, weteranów jest coraz mniej, gdyż zdrowie często im już szwankuje nie pozwala przebywać w górach. Na szczęście jednak młodsze pokolenia chcą poznawać ich osiągnięcia i kontynuować tradycje patriotyczne w wolnej Polsce.

Zabrakło naszego Szefa - przewodniczącego Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów - kpt. hm. Władysława Zawiślaka, który odprowadził nas do autobusów odjeżdżających z KSOSu ale na sam Złaz nie mógł dotrzeć. Wyznaczył komendantem Złazu phm. Pawła Lisowskiego - członka wspierającego Szarych Szeregów.

Na Złaz przybyli stali bywalcy: uczestnicy zajęć w KSOS ze swoimi opiekunkami, uczniowie szkół noszących imię Szarych Szeregów : Szkoła Podstawowa nr 48 w Krakowie ze swoim dyrektorem, Szkoła Podstawowa w Sieciechowicach, z nauczycielem historii a także po raz pierwszy uczniowie Szkoły Podstawowej w Bibicach, umundurowana ekipa Szkoły Podstawowej Montessori z Krakowa oraz silna grupa ze szkoły sportowej nr 75 z ulicy Grochowskiej w Krakowie ze swoim nauczycielami.

Jak co roku nie zawiedli harcerze, którzy współorganizowali Złaz:
XXVIII Krąg Instruktorski im. Szarych Szeregów Krakowskich ze Szczepu Huragan28 ze szczepowym pwd. Tomaszem Rompalskim
28 Krakowska Drużyna Harcerek "Buki"z przyboczną Anną Sitarską
5 Krakowska Drużyna Wędrowniczek "Virga" z drużynową pwd. Agnieszką Musiałowicz
5 Krakowska Drużyna Wędrowników "Orkan" z drużynowym pwd . Jakubem Górniakiem

Byli także harcerze z ZHP:
phm .Aleksandra Gaweł z Komendy Chorągwi Krakowskiej - od lat zaangażowana w organizację Złazu
drużyna harcerska z Korzkwi
oraz specjalni goście: 14 Przemyska Wodna Drużyna Harcerska im. Edwarda Heila.

Złazy są organizowane w ramach programu edukacyjnego "Więź Pokoleń" pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Tegoroczny odbywał się pod hasłem: Harcerska Sztafeta Pokoleń - udział harcerzy w walkach o niepodległość Polski w latach 1914-1989 r. Podczas Złazu, biorąc aktywny udział w grze terenowej uczestnicy mogą zdobyć Młodzieżową Odznakę Szare Szeregi - Więź Pokoleń.

Na Złazie już od piątku panowała wspaniała atmosfera. Wszyscy świetnie się bawili na kominku zapoznawczym poprowadzonym przez druhnę Olę. Okazało się, że reprezentacja Szkoły Montessori składa się z samych umundurowanych harcerzy: dwie druhny z ZHP, jeden druh z ZHR z Szarej 7 i jeden druh z Zawiszy. Zatem idea Szarych Szeregów łączy różne organizacje harcerskie ponad podziałami. Na Złazie zapanowało harcerskie braterstwo i do swoich nauczycieli uczniowie z rozpędu mówili: "druhu!".

W dniu następnym, po uroczystym apelu rozpoczęła się wielka wojenna gra przygotowana przez Kubę Górniaka i jego drużynę. Poszczególne punkty gry były związane z walką harcerzy na różnych frontach w różnych czasach walki o niepodległość. Gra była bardzo dynamiczna a uczestnicy wykazali maksymalne zaangażowanie. Najszybciej zadania wykonała ekipa z szkoły sportowej natomiast największą waleczność wykazały druhny z "Buków".

Wieczorem mieliśmy na ognisku gości specjalnych: przyjechał dyrektor KSOSu pan Zdzisław Tracz a także zaszczycił nas swoją obecnością komendant Małopolskiej Chorągwi Harcerzy phm. Dominik Skwierawski. Towarzyszył mu hm. Piotr Turkiewicz.

Nastrojowe ognisko było efektem wspólnej pracy harcerzy. Prowadził je komendant Złazu phm. Paweł Lisowski . Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i fragmenty "Kamieni na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego czytały harcerki z "Buków". 5 KWD "Virga" wzruszyła nas przejmującą scenką , w której wszyscy harcerze dostali wezwanie do pójścia na wojnę.

Gawęda komendanta przypomniała nam fakt, i że POJUTRZE właśnie trwa i my jesteśmy odpowiedzialni za jego kształt.

W niedzielę czekała nas wycieczka górska na szczyt Lubogoszczy gdzie odbywała się msza św. na zakończenie akcji Poznaj Beskid Wyspowy. Jak podczas całego Złazu towarzyszyło nam słońce i piękna pogoda.

Po mszy powróciliśmy do bazy na obiad i po uroczystym apelu kończącym Złaz pojechaliśmy do domów.

Większość z nas powróci tu za rok !

hm. Monika Domagała