Tarcza Herbowa dla Jerzego Gizy i Kazimierza Korczyńskiego

admin 2010-09-07

Rada Miasta Nowego Sącza przyznała dzisiaj Tarczę Herbową "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza" Jerzemu Gizie, autorowi "Nowosądeckiej listy katyńskiej" i innych publikacji z zakresu najnowszej historii miasta oraz Kazimierzowi Korczyńskiemu, prezesowi Związku Sybiraków w Nowym Sączu, zasłużonemu wydawcy wspomnień sądeckich sybiraków, niestrudzonemu głosicielowi prawdy o "Golgocie Wschodu".

Obie uchwały podjęto przez aklamację. Projekt uchwał w sprawie Tarczy dla Jerzego Gizy rekomendował koleżankom i kolegom przewodniczący rady Artur Czernecki, a inicjatywa była wspólna, tak radnych PiS, jak i PO. Z kolei, z inicjatywą nadania Tarczy Kazimierzowi Korczyńskiego wystąpiła Antonina Dzikowska, dyrektor Zespołu Szkół nr im. Sybiraków Nowym Sączu i jej autorstwa jest uzasadnienie uchwały.

***********

UZASADNIENIE UCHWAŁY RM NOWEGO SĄCZA O NADANIU TARCZY HERBOWEJ "ZASŁUŻONY DLA MIASTA NOWEGO SĄCZA" JERZEMU GIZIE.

Jerzy Giza urodził się 17 kwietnia 1957 r. w Nowym Sączu. Pochodzi z rodziny o wyjątkowo głębokich tradycjach patriotycznych. To wnuk generała Józefa Gizy, dowodzącego polskimi jednostkami bojowymi na zachodnich frontach II wojny światowej, bratanek podchorążego Mieczysława Gizy, który poległ 7 września 1939 r. i wreszcie potomek Walentego Gizy i kapitana Ignacego Kucza - powstańców styczniowych.

W 1976 r. ukończył I LO im. J. Długosza w Nowym Sączu. W 1982 r. został absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W okresie od listopada 1980 r. do grudnia 1981 r. a także od września 1982 r. do sierpnia 1988 r. pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Krakowie.

Za działalność "sprzeczną z socjalistycznym i laickim charakterem szkoły" pozbawiony został pracy w szkolnictwie. Na skutek działań Służby Bezpieczeństwa również w styczniu 1989 r. został usunięty z pracy w Domu Dziecka nr 1 w Krakowie.

W latach 1980 - 1989 gorliwie uczestniczył w sądeckiej i krakowskiej działalności opozycyjnej, dał się poznać jako autor wielu niezależnych wystaw historycznych, organizator obchodów i uroczystości patriotycznych oraz imprez kulturalnych. Z tego też powodu Służby Bezpieczeństwa rozpracowywały go w ramach akcji pod kryptonimem "Halny", "Epitafium", "Patron".

Nie sposób wymienić szeregu jego zasług w walce o niepodległą polską kulturę oraz niezależność instytucji i organizacji, których był członkiem. Aktywnie działał między innymi w Kongresie Solidarności Narodu oraz Akcji na rzecz Niepodległości . Współpracował także z polską prasą emigracyjną, między innymi z londyńskim Tygodniem Polskim czy też Dziennikiem Polskim, a także z prasą podziemną, w szczególności z redakcją Wiadomości Nowosądeckich, Solidarności Narodu czy Polskiego Jutra.

Jako wierny miłośnik ziemi sądeckiej w latach 1981-1984 założył i przewodniczył Towarzystwu im. Gen. Kustronia w Nowym Sączu, a w latach 1987-1991 Komitetowi Uczczenia Pamięci Sądeczan Pomordowanych na Wschodzie, który w późniejszym czasie został przekształcony w Sądecką Rodzinę Katyńską. Bardzo blisko współpracował z polskimi władzami emigracyjnymi, szczególnie z Ryszardem Kaczorowskim, ostatnim Prezydentem II Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

Nie wzbudził więc zdziwienia fakt, że kiedy Prezydent Ryszard Kaczorowski otrzymywał Honorowe Obywatelstwo Miasta Nowego Sącza, to właśnie Pan Jerzy Giza wygłaszał uroczystą laudację. W swojej karierze bardzo blisko współpracował także z działaczami wolnościowymi, takimi jak: Andrzej Szkaradek, Wojciech Ziembiński, Bogdan Sekuła, Jerzy Bukowski czy Adam Macedoński.

Jego wielką zasługą - podkreślaną zawsze przy okazji przedstawiania biografii - jest współzałożenie pierwszej niepublicznej i niezależnej szkoły w Krakowie - Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudzkiego oraz powstałego na jej bazie Społecznego Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Herberta.

Za swoją działalność społeczną, pedagogiczną i niepodległościową uhonorowany został m. in.:

- dwukrotnie złotym Krzyżem Zasługi - w 1988 roku przyznanym przez Rząd RP na Uchodźstwie oraz w 2001 roku przez ówczesnego Prezydenta RP,
- w 1995r. austriackim Zaszczytnym Krzyżem na Wstędze,
- w 1997r. srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej,
- w 1998r. złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,
- w 2005r. Medalem "PRO MEMORIA",
- w 2008r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pan Jerzy Giza należy do wyjątkowo twórczych publicystów historycznych i biograficznych.

Jest autorem wielu pozycji o Sądecczyźnie, np.: "Sądeccy Kawalerowie Virtuti Militari 1918-1920", "Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu - rejestr zasłużonych", "Sądeccy Generałowie w służbie polskiej i obcej".

Za "Nowosądecką listę katyńską" w 2010 r. otrzymał honorową nagrodę "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego w kategorii najlepszej publikacji dotyczącej historii i kultury ziemi sądeckiej. Wydawnictwo to zdobyło także uznanie poza granicami kraju oraz przyczyniło się do uzupełnienia pamiątkowej "Tablicy Katyńskiej" mieszczonej w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu o dalsze nazwiska katyńczyków z sądeckim rodowodem.

W jego dorobku jest również publikacja wielu artykułów w "Almanachu Sądeckim" . Wśród dziesiątek tekstów na szczególną uwagę zasługują: Generałowie z Sądecczyzny Rodem ( 2/1994), Sądecka gałąź rodziny Duchów (2/1995), Sądeccy miłośnicy Klio (2/1996), Stanisław Kasina - sądeczanin, świata obywatel (2/1997), Sądeczanie w Sejmie II RP ( 4/1997), Jak Sądeczanie z bolszewikami wojowali (2/2000 ), Jak Sącz o swoich Katyńczykach pamiętał (3/2001), Z Sącza i dla Sącza (2/2002 ) i wiele innych.

Pan Jerzy Giza to człowiek nieprzeciętny, wielki pasjonat historii i kultury, społecznik i wychowawca wielu młodych pokoleń, dla których jest niezaprzeczalnym wzorem do naśladowania.

Przyjęcie przez Wysoką Radę przedłożonego projektu uchwały byłoby uhonorowaniem długoletniej działalności społeczno-patriotycznej Pana Jerzego Gizy, jego profesjonalizmu i ogromnego zaangażowania, które wkłada w każde realizowane przedsięwzięcie służące pamięci i pielęgnacji wartości niepodległościowych.

***********

UZASADNIENIE UCHWAŁY RM NOWEGO SĄCZA O NADANIU TARCZY HERBOWEJ "ZASŁUŻONY DLA MIASTA NOWEGO SĄCZA" KAZIMIERZOWI KORCZYŃSKIEMU.

Pan Kazimierz Korczyński jest długoletnim prezesem Związku Sybiraków w Nowym Sączu. Urodził się w rodzinie zesłańców syberyjskich z 1940 r. w Iłańsku w Krasnojarskim Kraju. Historia jego rodziny i jego emocjonalny stosunek do zsyłek na Sybir spowodowały, że stał się propagatorem prawdy o Golgocie Wschodu.

W szczególny sposób stało się to widoczne, kiedy w 2000 r. rozpoczął współpracę ze szkołą im. Sybiraków. Dla młodych ludzi - mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny rozpoczęły się osobliwe lekcje historii, zapełnianie "białych plam", mówienie prawdy o czasach terroru, niesprawiedliwości i wygnania z rodzinnej ziemi. Spotkania z uczniami sądeckich szkół na lekcjach wychowawczych, wspólne wyjazdy na Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru do Białegostoku, organizacja Nowosądeckiego Marszu Pamięci Sybiru, wigilie z Sybirakami, konkurs "Wiedzy o Patronie" i Międzyszkolny Konkurs Poezji Sybirackiej im. Mariana Jonkajtysa to najważniejsze wspólne działania, którym patronuje Związek Sybiraków z Prezesem Kazimierzem Korczyńskim. Dzięki temu młodzi Sądeczanie, a także ich rodzice poznają historię prawdziwą, żywą, najbardziej autentyczną, bo przekazywaną przez żyjących świadków.

Szczególnym zadaniem , którego podjął się pan Kazimierz Korczyński, z sukcesem, jest wydanie już trzech książek, w których zawarte są przeżycia sądeckich Sybiraków. "Sybiracy na Sądecczyźnie", "Wspomnienia Sądeckich Sybiraków" i "Sądeccy Sybiracy w stepach Kazachstanu" to pozycje, które zawierają wyjątkową wiedzę o czasach zsyłek wzbogaconą wieloma unikatowymi fotografiami. Promocja tych książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej i MCK Sokół stała się przekazem historii nie tylko dla Sądeczan, ale także mieszkańców województwa małopolskiego.

Z inicjatywy pana Kazimierza Korczyńskiego, w 2007 r. powołane zostało przy Szkole im. Sybiraków pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Pamięci Polskiego Sybiru. Zrzesza ono nauczycieli i uczniów tej szkoły, a także sybiraków i mieszkańców miasta, którym ten temat jest szczególnie bliski.

Działania Pana Kazimierza Korczyńskiego, to przykład w jaki sposób najlepiej uczyć patriotyzmu, miłości do ziemi ojczystej i rodzinnego miasta, szacunku do flagi państwowej, godła, hymnu i sztandaru. Tylko rozmowy z młodymi ludźmi, przykłady szczególnych, bezkompromisowych zachowań mogą być skutecznym narzędziem tego, co nazywamy wychowaniem patriotycznym.

Pan Kazimierz Korczyński poprzez realizowane zadania udowodnił, że w Nowym Sączu można działać skutecznie, wspólnie, bez podziałów pokoleniowych, z korzyścią dla miasta. Przecież kształtowanie postaw i charakterów to rzecz najtrudniejsza, ale jednocześnie niezbędna dla przyszłości miasta i kraju. Razem z innymi sybirakami dba o szacunek do tradycji o co czasem tak dzisiaj trudno.

Postawa młodych ludzi i wszystkich mieszkańców miasta wobec historii i patriotyzmu to jednocześnie właściwe działania dla pozytywnego wizerunku naszego miasta dzisiaj i w przyszłości. O takie spojrzenie na Nowy Sącz stara się, poprzez swoje działania, od wielu lat pan Kazimierz Korczyński.

**********

źródło:
http://www.sadeczanin.info/aktualnosci/6368