Kolejna odsłona wystawy o Nowogródczyźnie
admin 2010-11-10
Dla uczczenia 82 rocznicy odzyskania niepodległości Szkoła Podstawowa nr 3 im Armii Krajowej w Pcimiu Suchej przygotowała we współpracy z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie program dydaktyczny. Obejmował on: cykl spotkań z bohaterami przeszłości, akademię z okazji Święta Niepodległości, udostępnienie w murach szkoły III edycji wystawy NOWOGRÓDCZYZNA DZIEDZICTWO I WALKA W JEGO OBRONIE.
4 listopada rozpoczęło się przenoszenie do Pcimia wspomnianej wystawy Muzeum Armii Krajowej z jej wcześniejszej lokalizacji w Muzeum pod Kopcem Kościuszki. Sposobność tą wykorzystano do zorganizowania spotkania uczniów szkoły z jednym z bohaterów nowogródzkiej Armii Krajowej - Kawalerem Virtuti Militari za rozbicie więzienia w Lidzie 18 stycznia 1944 r. - ppłk. Tadeuszem Bieńkowiczem "Rączym" z II/77 pp. AK. Ppłk. Tadeusz Bieńkowicz obecnie Prezes Polskiego Związku Więźniów Komunizmu (od 17 listopada b.r.) opowiedział o tragicznej sytuacji w jakiej znalazło się Polskie Państwo Podziemne na kresach zwalczane zarówno przez okupanta niemieckiego jak i partyzantkę organizowaną przez uprzedniego okupanta - sowieckiego.
Inauguracja wystawy połączona z głównymi uroczystościami miała miejsce 10 listopada. Ppłk Tadeusz Bieńkowicz sugestywnie opowiadał o najciekawszych akcjach zbrojnych. W spotkaniach z uczniami wzięli udział członkowie dawnego Koła ŚZŻ AK w Myślenicach: długoletni skarbnik Koła działający w roku 1944 w oddziale szkoleniowym na Łysinie por. Ryszard Sikorski, chorąży pocztu sztandarowego Koła Józef Stankiewicz, wieloletni pocztowy, a w czasie okupacji w latach 1943 - 1944 partyzant BCH oddziału terenowego w Trzemeśni Antonii Skałka. W uroczystościach brał także udział syn zamordowanego w 1940 r. Kawalera VM Zbigniew Łodziński pseud. "Niedźwiedź" - jeden z najmłodszych partyzantów oddziału "Lisowczyków".
Kombatanci wzięli udział w zorganizowanej przez uczniów akademii. Śpiewano pieśni patriotyczne, wspominano dzieje Polski, między innymi datę powołania Służby Zwycięstwu Polsce, który to dzień - 27 września czcimy dziś jako Święto Polskiego Państwa Podziemnego i jego symboliczny początek.
Na koniec uroczystości inż. Tadeusz Pytlik przekazał na ręce Dyrektor Szkoły Pani Barbary Polańskiej Medal Pro Memoria i dokonał udekorowania jego wstęgą sztandaru szkoły. Medal został nadany Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej nr 3 w Pcimiu - Suchej
ZA WYBITNE ZASŁUGI W UTRWALANIU PAMIĘCI O LUDZIACH I ICH CZYNACH W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ I PO JEJ ZAKOŃCZENIU
Głos zabrał także wójt gminy Daniel Obajtek mówiąc:
"Jestem zaszczycony, że mogłem wziąć udział w tej patriotycznej uroczystości. Dziękuję, że mam możliwość spotkania się z tymi, którzy nie szczędząc krwi walczyli podczas II Wojny Światowej o to abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju. Nie musimy przelewać krwi za ojczyznę, ale pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana na zawsze.Aby ją utrzymać musimy się o nią codziennie starać. To staranie: to sumienne wykonywanie naszych obowiązków, to dbanie o solidarność między ludźmi, to edukacja młodzieży i kształtowanie miłości do własnego Kraju, naszej małej Ojczyzny, którą jest PCIM. Należymy do Europy ale pamiętajmy, że jesteśmy przedewszystkim Polakami i czyńmy wszystko, aby kształtować Polską tożsamość. Bardzo dziękuję Pani dyrektor i nauczycielom szkoły Podstawowej nr 3 im Armii Krajowej w Pcimiu, że podtrzymują pamięć o wszystkich poległych jak również o tych którzy zginęli broniąc skrawka naszej ojczyzny. Gratuluję odznaczenia ProMemoria, które słusznie Wam się należy za podejmowanie słusznych działań służących kształtowaniu patriotycznych postaw wśród młodzieży i dorosłych."
Muzeum Armii Krajowej przekazało na potrzeby szkoły broszury dotyczące wystawy, które zostały rozdane przybyłym uczestnikom spotkania.
Przemówienie inż. Tadeusza Pytlika