Święto Niepodległości w Zespole Szkół Społecznych Nr 1

admin 2010-11-09

W dniu 9 listopada 2010 r. w Domu Kultury w Solvaju odbyła się uroczystość ku czci Święta Niepodległości zorganizowana przez Pana Jerzego Gizę, Dyrektora zaprzyjaźnionej z Muzeum Armii Krajowej Szkoły.

Zebranych Gości powitał Pan Jerzy Giza, w sposób szczególny wyróżniając i przedstawiając osobę Wiesława Krawczyńskiego, Żołnierza Armii Krajowej pochodzącego ze Lwowa, aresztowanego przez NKWD, skazanego następnie na karę śmierci, którą zamieniono na dożywotnie zesłanie na Sybir. W śniegach Syberii spędził 11 lat, po powrocie do Polski oddał się Jej całym sercem. Współzakładał, gdy już było to możliwe Związek Sybiraków Oddział Krakowski, którego następnie był pierwszym Prezesem.

Podczas tej pięknej uroczystości Pan Wiesław Krawczyński otrzymał medal Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego, który wręczali Tadeusz Żaba oraz Paweł Skorut.

Odznaczony też został Wicedyrektor Szkoły Pan Lucjan Michalik, któremu Reprezentant Wojewody Małoposlkiego, Marcin Tatara wręczył medal Pro Memoria.

W dalszej części zebrani mieli przyjemność obejrzenia i wysłuchania części artystycznej przygotowanej przez młodzież z Zespołu Szkół Społecznych Nr 1 w Krakowie, na którą składały się w związku z obchodzonym Rokiem Szopenowskim: przedstawienie teatralne poświęcone wielkiemu Kompozytorowi, wykonanie jego wybranych utworów na fortepianie przez uczniów Szkoły, układy chorograficzne również w wykonaniu uczniów, a także występ szkolnego chóru, który zaprezentował pieśni patriotyczne.
Uroczystość przyciągnęła liczną widownię, która nagradzała gromkimi brawami występujących.

Dyrektor Jerzy Giza wyróżnił też szczególnie wybijających się uczniów oraz wręczył nagrody jubileuszowe gronu pedagogicznemu szkoły.

Podczas uroczystości obecny był przedstawiciel dyrekcji Muzeum AK.
 
Zespół Szkół Społecznych Nr 1 w Krakowie, na który składa się Społeczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego oraz Społeczne Gimnazjum Nr 1 w Krakowie im. Zbigniewa Herberta, pierwsza szkoła niepubliczna w Polsce, jest doskonale znana w Krakowie zarówno, jak chodzi o znakomity poziom nauczania, jak i liczne sukcesy sportowe, a także stałą obecność na licznych uroczystościach patriotycznych, gdzie dzieci ze Szkoły Jerzego Gizy są zawsze ze wzruszeniem rozpoznawane dzięki charakterystycznym mundurkom.