Promocja książki o Powstaniu Warszawskim

admin 2011-01-28

W dniu 28 stycznia 2011 roku w Warszawie na Zamku Królewskim odbyła się uroczysta promocja książki kpt. Andrzeja Rumianka ps. "Tygrys" pt. "Batalion Bończa - relacje z walk w Powstaniu Warszawskim na Starówce, Powiślu i Śródmieściu".

Autor był żołnierzem walczącym w szeregach Batalionu, przez kilkadziesiąt lat zbierał relacje, wspomnienia i fotografie opisujące walki na Starym Mieście. W dostarczeniu potrzebnych materiałów swój udział miało również Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Na spotkaniu obecni byli żołnierze walczący niegdyś o Zamek Królewski oraz rodziny nieżyjących bohaterów opracowania a także Małgorzata Koszarek z Muzeum AK, która pojechała na osobiste zaproszenie Autora, z którym od lat współpracuje.

Podczas promocji nastąpiła prezentacja pozyskanych przez Archiwum Akt Nowych oryginalnych dokumentów oddziałów Armii Krajowej walczących w Powstaniu o Zamek Królewski, wchodzących w skład Zgrupowania ".Róg" : Batalionów "Bończa" i "Dzik" oraz przekazanie "Mikrofilmów Aleksandryjskich" - niemieckiej dokumentacji wytworzonej podczas kampanii wrześniowej 1939 r., które zostały zakupione przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w USA.

Mikrofilmy zawierają dokumenty niemieckie (głównie III Rzeszy), które w końcu II wojny światowej przejęli Amerykanie. Podczas blokady Berlina przerzucono je drogą lotniczą do Anglii, a później przewieziono do USA. W 1953 r. trafiły do Alexandrii koło Waszyngtonu. gdzie były opracowywane i mikrofilmowane (stąd nazwa Mikrofilmy Aleksandryjskie). Zbiór liczy około 75 tysięcy rolek mikrofilmów do który sporządzone są przewodniki. Na przekazane archiwalia składa się około 5,5 km taśmy mikrofilmowej, jeden mikrofilm składa się z około 1500 klatek. Są to materiały dotyczące Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych (Oberkommando der Wehrmachtu) zawierają one przede wszystkim oryginalne rozkazy, meldunki, mapy, szkice, wykresy, zestawienia itp. Dokumenty Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. W nich zawarta jest dokumentacja Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych, poszczególnych oddziałów, zwłaszcza: operacyjnego, kwatermistrzowskiego i rozpoznania. Uzupełniają one wiedzę o "Fall Weiss", zawierają plan agresji na Polskę oraz przebieg kampanii wrześniowej, z perspektywy wyższych niemieckich ośrodków dowodzenia. Są również dokumenty II, V, VIII i XXII korpusów armijnych, struktur dowodzenia szczebla operacyjnego, dokumentacja wytworzona przez dywizje piechoty, zmotoryzowane i pancerne. Materiały wytworzone przez te struktury taktyczne uzupełniają brakujące dzienniki bojowe wydziałów operacyjnych, sztabów związków taktycznych, zwłaszcza załączników do dzienników, obsady personalnej. Dotyczy to załączników wytworzonych przez wydziały kwatermistrzowskie czy lekarzy dywizyjnych.

Dotychczas były one dostępne dla polskich historyków jedynie w Narodowych Archiwach USA w Waszyngtonie. Pierwsza partia wspomnianych mikrofilmów została zakupiona jeszcze w okresie PRL. Obecnie w Polsce znajduje się około 24 tysięcy rolek, z czego ponad 7 tys. rolek posiada Archiwum Akt Nowych.

Organizatorami wydarzenia byli: Archiwum Akt Nowych, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Środowisko Żołnierzy Zgrupowania Armii Krajowej "RÓG" oraz Zamek Królewski w Warszawie. Po uroczystości zaproszeni goście udali się na bankiet.

Tekst i fotografie: Małgorzata Koszarek