Spotkanie Opłatkowe Zrzeszenia "WiN"
admin 2011-01-28
W piątek 28.01.2011 r. dzięki gościnności Zarządu Rady Dzielnicy I Stare Miasto, odbyło się Spotkanie Opłatkowe członków Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego.
Swoją obecnością spotkanie zaszczycili:
- Kapelan Żołnierzy AK - Ojciec Jerzy Pająk,
- Prezes Polskiego Związku Więźniów Komunizmu, Kawaler Virtuti Militari - ppłk Tadeusz Bieńkowicz,
- Prezes Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy AK - kpt. adw. Ryszard Brodowski,
- Dyrektor Muzeum AK - Pan Adam Rąpalski,
- Przedstawicielka Marszałka Województwa Małopolskiego - Pani Ewelina Rokita,
- Przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji kombatanckich ale przede wszystkim członkowie Zrzeszenia WiN.
Modlitwa i poświęcenie przez Ojca Jerzego Pająka okolicznościowego Medalu wybitego z okazji 65-lecia powołania WiN a także Krzyży WiN rozpoczęła to bardzo miłe i rodzinne Spotkanie.
Medalami pamiątkowymi zostali uhonorowani:
- Honorowy Prezes Zrzeszenia WiN - Pan Andrzej Jarzymowski,
- członkowie Zrzeszenia WiN - Pani Elżbieta Jakimek-Zapart, Pan Emil Wałęga i Pan Stanisław Micał.
Krzyżami WiN zostali odznaczeni;
- Honorowy Prezes Zrzeszenia WiN - Pan Andrzej Jarzymowski,
- Prezes Zrzeszenia WiN - Pani Małgorzata Janiec
- członkowie Zrzeszenia WiN - Pan Jan Brud, Pan Jacek Janiec i Pan Zdzisław Stangel.
Refleksyjna analiza dotycząca sytuacji w naszej umiłowanej Ojczyźnie wygłoszona przez Wiceprezesa WiN - Pana Czesława Nalezińskiego uświadomiła obecnym na Spotkaniu Gościom i członkom WiN, że ich walka aż do ofiary krwi, nie we wszystkich dziedzinach życia politycznego, społecznego i gospodarczego przyniosła oczekiwane rezultaty.
W spotkaniu wzięła udział Pani Danuta Suchorowska-Śliwińska - według śp. Prezesa Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - Janusza Kurtyki - klasyk w zakresie popularyzowania najnowszej historii Polski.
Bibliotekę Muzeum AK wzbogaciła książka Pani Danuty - "Rozbić więzienie UB. Akcje zbrojne AK i WiN 1945-1946".
Nie obyło się oczywiście bez dedykacji tego wspaniałego dokumentu pamięci ukazującego oczami uczestników akcji na więzienia w Kiecach, Radomiu i Krakowie (św. Michała).
O swoim bracie Józefie Batorym, członku IV Zarządu Głównego WiN, rozstrzelanym strzałem w tył głowy w dniu 1.III.1951 r. w więzieniu mokotowskim (rozstrzelano wówczas siedmiu członków IV Z.G. WiN) opowiedział Franciszek Bator. To sądowe morderstwo dokonane na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN jest jątrzącą raną dziejów najnowszych. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie są pochowani!
Inicjatywa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o ustanowieniu dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Wyklętych utknęła w Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Dyrektor Muzeum AK - Pan A. Rąpalski zapewnił uczestników Spotkania, że w rozbudowanym Muzeum AK historia Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" zostanie właściwie i godnie wyeksponowana.
Informacje o WiN (plik doc) >>>
Małgorzata Janiec
fot. Marcin Bieńkowicz