Zmarł Por. Tadeusz Musiał ps. "Zarys"
admin 2011-07-09
W dniu 06.VII. 2011 r. w wieku 95 lat zmarł w Krakowie Por. Tadeusz Musiał "Zarys", pochowany został na cmentarzu w Nowym Wiśniczu dnia 9. VII. br.
Jako podchorąży Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, wyruszył z macierzystą jednostką na kampanię wrześniową 1939 r. Po 17.IX. dostał się w ręce rosyjskie. Nie wierząc w szczere intencje Rosjan, wraz z kolegą ucieka z transportu, korzystając ze sprzyjającej okoliczności. Ratuje się w ten sposób od niechybnej śmierci. Kilka lat później na Liście Katyńskiej odnalazł nazwisko swego dowódcy, którego również namawiał do ucieczki. Pieszo wraca w swoje rodzinne strony i natychmiast włącza się do pracy konspiracyjnej SZP-ZWZ-AK.
Od VII.1943 r. do rozwiązania Armii Krajowej ppor. "Zarys" dowodzi placówką Żabno i Otfinów kryptonim "Zofia" wchodzącą w skład Obwodu Dąbrowa Tarnowska - Inspektorat Tarnów (16 pułku piechoty Armii Krajowej). Brał udział w osłonie lądowiska "Motyl" w Akcji III Most. Po formalnym rozwiązaniu AK dalej pozostaje w konspiracji.
W nocy 8/9 maja 1945 r. dowodzi akcją rozbicia więzienia UB w Dąbrowie Tarnowskiej, w czasie której wolność odzyskuje 80 osadzonych w nim b. żołnierzy AK, w tym b. dowódca placówki AK Dąbrowa Tarnowska krypt. "Danuta", "Drewniaki" - por. Stanisław Węgiel, który wraz z innymi miał być wywieziony na Wschód.
Po 1989 r. wchodzi w skład grupy żołnierzy Armii Krajowej - organizatorów wystawy - a później do zarządu Fundacji MH AK i aktywnie uczestniczy we wszystkich pracach, aż do swojej choroby, która uniemożliwiła mu dalszą działalność.
Był to człowiek bardzo skromny nie ubiegający się o odznaczenia i awanse. Najbardziej cenił sobie Krzyż Armii Krajowej, którego miniaturkę nosił z dumą w klapie marynarki.
Cześć Jego Pamięci !
Tekst Małgorzata Koszarek
Fot. z dn.10.XI.1993 r. - otwarcie Sali Panteonu w Muzeum Historii AK w Krakowie przy ul. Bosackiej 13 - zbiory własne autorki