Rocznicowe uroczystości Batalionu Skała AK

admin 2011-09-10

W dniu 10 września 2011 roku w rocznicę bitwy w lasach Złotego Potoku pod Częstochową odbyło się doroczne spotkanie żołnierzy Samodzielnego Baonu Partyzanckiego "Skała" Armii Krajowej.

Samodzielny Batalion Partyzancki "Skała" Armii Krajowej został utworzony decyzją sztabu Krakowskiego Kedywu 12 czerwca 1944 roku w związku z planowanym wybuchem ogólnopolskiego powstania w ramach akcji pod kryptonimem "Burza". Batalion został zorganizowany na bazie działających Oddziałów Partyzanckich "Kedywu": "Błyskawicy, "Gromu", "Skoku " i "Huraganu".

OP "Błyskawica" powstał w Zabierzowie i rozpoczął walki partyzanckie w 1943 roku, a "Grom", "Skok" i "Huragan" zostały zorganizowane w kolejnych miesiącach 1944 roku. Żołnierzami "Błyskawicy" była bohaterska młodzież zabierzowska i dlatego my "Skałowcy" cieszymy się, że tradycję swoich pradziadków i dziadków przejęła dzisiejsza młodzież z Gimnazjum Jana Matejki w Zabierzowie, która, jak co roku uczestniczy w rocznicowych uroczystościach Krakowskiego Kedywu.

Żyjący jeszcze żołnierze Kedywu wraz z rodzinami poległych i zmarłych towarzyszy broni i młodzież z Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie spotkali przy się grobie - pomniku na Cmentarzu Rakowickim i złożyli wiązanki kwiatów, następnie udali się do kościoła OO Kapucynów by uczestniczyć w Mszy świętej za spokój ich dusz. Mszę św. odprawił i wygłosił homilię Ksiądz Adam Podbiera, syn Bolesława Podbiery pseudo "Jastrząb", żołnierza Szarych Szeregów, Oddziału Partyzanckiego "Błyskawica" i Batalionu "Skała". Po mszy św. zebrani udali się pod tablicę upamiętniająca działania Kedywu, Która jest umieszczona przy wejściu do Kościoła, gdzie złożono wiązankę kwiatów odśpiewano ulubioną pieśń partyzancką "Rozszumiały się wierzby...".

W czasie spotkania koleżeńskiego w Dolinie Będkowskiej u "Janosika" Lecha Rościszewskiego wspomnienia z walk partyzanckich wysłuchali zaproszeni liczni członkowie Rodzin, którzy z koleji recytowali wiersze naszych kolegów nawiązujące do działań bojowych ogłoszone w naszych wydawnictwach w tzw. trzecim obiegu w okresie zniewolenia komunistycznego.

A od walki w marszu na pomoc walczącej Powstańczej Warszawie minęło 67 lat.

tekst Józef Fiszer
fot. Jacek Janiec