Nowy Sącz gospodarzem XL sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego

admin 2013-07-01

Sejmik Województwa Małopolskiego obradował w Nowym Sączu. XL sesja odbyła się w pięknie odrestaurowanych salach Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, a głównymi tematami obrad był rozwój ziem górskich i podgórskich w województwie małopolskim w zakresie m.in. rolnictwa i obszarów wiejskich oraz dziedzictwa kulturowego, turystyki i sportu. Sesja zgromadziła w siedzibie Sokoła liczne grono parlamentarzystów, samorządowców gmin i powiatów Sądecczyzny, ludzi nauki i kultury.

Sesja rozpoczęła się od uczczenia minuta ciszy pamięci zmarłego 28 czerwca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorza Stecha. -To był nasz najlepszy urzędnik samorządowy. Pod jego znakomitym kierownictwem ZDW wybudował w Małopolsce kilkaset kilometrów dróg i chodników- wspominał przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk.

Wpisy na listę UNESCO

Nowe obiekty z terenu Małopolski zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Podczas sesji odbyła się ich krótka prezentacja. Dokonali jej opiekunowie obiektów i przewodniczący komisji kultury SWM Leszek Zegzda. Opiekunowie obiektów zostali również wyróżnieni nagrodami Polonia Minor, które wręczyli marszałek Marek Sowa i przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk w towarzystwie przewodniczącego komisji kultury SWM Leszka Zegzdy.

Nagrody otrzymali:

Ksiądz Proboszcz Franciszek Chodór Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Wniebowziętej Brunary Wyżne, Ksiądz Proboszcz Czesław Kaput Parafia Rzymskokatolicka pw. MB Nieustającej Pomocy w Kwiatoniu, Ksiądz Proboszcz Janusz Kurasz Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Owczarach, Ksiądz Proboszcz Janusz Kiełbasa Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Mł. AP. Powroźnik, prof. dr hab. Antoni Jodłowski Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Krzysztof Zięba Dyrektor Przedsiębiorstwo Państwowe Kopalnia Soli "Bochnia", Mariusz Czuba Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Katarzyna Piotrowska Muzeum w Nieborowie i Arkadii Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Krystyna Menio Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu, Roman Marcinek Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Krakowie, Andrzej Siwek Kierownik Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział Terenowy w Krakowie, Magdalena i Stanisław Stawowiakowie, Maria i Jan Hyrowie.

Rezolucje sejmiku

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął również rezolucje; w sprawie siedemdziesiątej rocznicy ludobójstwa dokonanego przez organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach zamieszkujących wschodnie i południowe Kresy II Rzeczypospolitej, w sprawie rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego wyłączeń blokowych oraz w sprawie wdrożenia w Polsce Ramowej Konwencji o Ochronie i Zrównoważonym Rozwoju Karpat (Konwencji Karpackiej).

W lipcu mija siedemdziesiąta rocznica od masowych morderstw popełnianych na kresach II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów, które przeszły do historii pod nazwą "Rzezi Wołyńskiej". Sejmik Województwa Małopolskiego chcąc uczcić pamięć o tych wydarzeniach przyjął rezolucję, w której czytamy m.in.- W siedemdziesiątą rocznicę tych tragicznych wydarzeń pragniemy upamiętnić bestialsko pomordowanych oraz tych, którzy przeżyli te straszliwe zbrodnie ale żyć muszą pod brzemieniem dramatycznych wspomnień. Składamy też hołd tym Ukraińcom, którzy stawiając na szali własne życie ratowali sąsiadów Polaków.

W sesji wziął udział pełnomocnik rodzin ofiar "Rzezi Wołyńskiej" ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który podziękował sejmikowi za przyjęcie rezolucji. -Polaków na kresach zabito dwukrotnie. Najpierw siekierami, potem przez przemilczenie. Dziękuję Sejmikowi Województwa Małopolskiego, że zdecydował się nie milczeć o wydarzeniach sprzed siedemdziesięciu lat-podsumował ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Sejmik w swojej rezolucji wypowiedział się także na temat rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego wyłączeń blokowych. -Likwidacja dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych to likwidacja zakładów pracy chronionej, spółdzielczości inwalidów i zagrożenie dla zakładów aktywności zawodowej. To w praktyce likwidacja miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w Polsce.-powiedział charakteryzując projekt rezolucji wicemarszałek województwa Wojciech Kozak. -Uważamy, że szczególna sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy w pełni uzasadnia wyłączenie programów na rzecz wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych z ograniczeń rozporządzenia Komisji Europejskiej. Niech podjęte wspólnie działania w celu ochrony miejsc pracy osób niepełnosprawnych będą przejawem naszej solidarnej troski o dobro naszych niepełnosprawnych obywateli.-głosi rezolucja sejmiku.

Dyskusja o rozwoju ziem górskich i podgórskich

W ramach części tematycznej-rozwój ziem górskich i podgórskich w województwie małopolskim w zakresie m.in. rolnictwa i obszarów wiejskich swoje prezentacje wygłosili w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego wicemarszałek Wojciech Kozak i członek zarządu Jacek Krupa. Prezentacje przedstawili także radni województwa. Przewodniczący Komisji Budowy Marki Małopolski oraz Organizacji Imprez Sportowych o Zasięgu Międzynarodowym Franciszek Bachleda-Księdzularz mówił o Konwencji Karpackiej jako dziedzictwie kultury i natury, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą Grzegorz Biedroń o współpracy transgranicznej, przewodniczący Komisji Kultury Leszek Zegzda o turystyce na ziemiach górskich i podgórskich, a wiceprzewodniczący sejmiku Jacek Soska o kapitale ludzkim na obszarach wiejskich w regionach o rozdrobnionej strukturze agrarnej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk przedstawił informację dotyczącą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie i Małopolsce w 2022 roku. -To nie może być jednorazowy projekt. Gdyby nie udało się zorganizować Igrzysk w 2022 r. musimy zabiegać o to w 2026 r.-powiedział przewodniczący Barczyk. W części tematycznej swoją prezentację pt. "Zagospodarowanie ziem górskich oraz rolnictwo i ochrona krajobrazu" wygłosił także prof. Zenon Pijanowski.

W dyskusji poświęconej rozwojowi ziem górskich prócz radnych wzięły również udział przedstawicielki administracji centralnej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Marcińska oraz Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Edyta Wieczorkowska.

***

W dalszej części sesji radni zapoznali się z informacją w sprawie realizacji Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zaprezentowaną przez członka zarządu województwa Stanisława Sorysa, oraz przyjęli uchwały m.in. w sprawie wyznaczenia aglomeracji Gnojnik, w sprawie zmian w budżecie województwa na 2013 r. oraz zmian wieloletniej prognozy finansowej województwa.