Pięć lat Grupy Azoty na Giełdzie Papierów Wartościowych

admin 2013-07-01

W siedzibie tarnowskich Azotów odbyła się uroczystość jubileuszu 5-lecia debiutu na warszawskim parkiecie. Samorząd województwa małopolskiego reprezentowali marszałek Marek Sowa, przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk oraz wicemarszałek Roman Ciepiela. Uroczystość uświetnili minister skarbu Włodzimierza Karpiński, były minister skarbu Aleksander Grad, wojewoda małopolski Jerzy Miller, prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała oraz przedstawiciele władz i rady nadzorczej spółki, kadry kierowniczej i byłych prezesów Azotów.

Dokładnie 30 czerwca 2008 roku Azoty Tarnów zadebiutowały na polskim rynku kapitałowym wchodząc na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Od tego czasu minęło pięć lat a spółka przeszła imponujące przeobrażenia; stała się ośrodkiem konsolidacji polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego i zbudowała drugą co do wielkości grupę nawozową w Europie - Grupę Azoty. Zgodnie z obraną strategią i właśnie dzięki aktywnej roli na rynku kapitałowym, nastąpił zdecydowany wzrostu wartości spółki, poprawa jej konkurencyjności oraz zostały stworzone warunki do dalszego trwałego rozwoju.

- Na przestrzeni 5 lat udało się stworzyć największą grupę chemiczną w Polsce i stać się znaczącym partnerem biznesowym w Europie Środkowo-Wschodniej jak i na rynkach światowych. Cieszę się, że stało się to udziałem firmy wywodzącej się z Małopolski, ale działającej na terenie całego kraju. Warto było zaufać tym, którzy pięć lat temu decydowali o strategii rozwoju tej firmy - mówił marszałek Sowa. Życzył Grupie Azoty dalszego dynamicznego rozwoju oraz podziękował za odniesiony sukces byłemu prezesowi Jerzemu Marciniakowi.

W uznaniu zasług i dorobku firmy oraz wkładu w rozwój naszej gospodarki marszałek i przewodniczący sejmiku wręczyli prezesowi Grupy Azoty Pawłowi Jarczewskiemu Medal Samorządu Województwa Małopolskiego POLONIA MINOR.

Podczas uroczystości z rąk Andrzeja Jacaszka, wydawcy Harvard Business Review Polska prezes Jarczewski odebrał honorowe wyróżnienie dla Grupy Azoty, za wybitny rozwój i wkład w polską gospodarkę, przyznane przez Harvard Business Review Polska.
- To, co dla nas najważniejsze, to budować tożsamość naszej grupy i być polskim chemicznym championem - podkreślił prezes Jarczewski.

Jubileusz był również okazją do spotkania ministra Karpińskiego i zarządu z kadrą kierowniczą spółki, wpisów do księgi pamiątkowej a także rozmów z osobami, które wprowadzały spółkę na warszawską giełdę pięć lat temu.

- Serdecznie dziękuję za determinację, kompetencję, odwagę oraz mądrość tych, którzy doprowadzili do tego sukcesu - powiedział podczas swojego wystąpienia minister skarbu Włodzimierz Karpiński i dodał, że mądre decyzje polityczne oparte o twarde reguły biznesowe dają pożądane efekty przenoszące się na wzrost gospodarczy kraju.

***
Grupa Azoty (jednostka dominująca Grupa Azoty S.A.) to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, alkohole 0X0 czy biel tytanowa mają również silną pozycję sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Grupa Azoty powstała w wyniku kolejnych przejęć spółek chemicznych. W skład grupy wchodzą: Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca), Grupa Azoty Puławy S.A. (wraz z GZNF Fosfory, Azoty Adipol), Grupa Azoty Police S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., ATT Polymers GmbH, Grupa Azoty Polski Koncern Chemiczny, Grupa Azoty Koltar.

Od 2008 roku jednostka dominująca Grupa Azoty S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, znajdując się obecnie w indeksach WIG-CHEMIA, mWIG40, Respect lndex oraz międzynarodowym indeksie MŚCI. W 2012 roku przychody Grupy wyniosły 7,1 mld zł przy zysku netto na poziomie 300 min zł. Łącznie Grupa zatrudnia około 13,5 tyś. pracowników.

W swojej bieżącej działalności Grupa Azoty stawia na rozwój i innowacyjność dbając jednocześnie o środowisko naturalne. Grupa Azoty kontynuuje tradycje fabryki założonej przed 85 laty z inicjatywy prezydenta RP Ignacego Mościckiego.