Odsłonięcie tablicy pamiątkowej - w rok po śmierci Marka Nawary

admin 2012-05-29

25 maja minęła rocznica śmierci Marka Nawary, pierwszego Marszałka Województwa Małopolskiego, posła na Sejm RP i współtwórcy reformy samorządowej. By uczcić Jego pamięć we wspólnym gmachu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przy ulicy Basztowej 22 nastąpiło dziś odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pierwszemu gospodarzowi samorządu regionu.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: żona zmarłego rok temu marszałka Monika Karlińska-Nawara, kardynał Kazimierz Nycz, wojewoda Małopolski Jerzy Miller, marszałek Marek Sowa, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przedstawiciele Zarządu Województwa oraz przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.

- Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy spotkać Marka Nawarę z nim współpracować. Był osobą wyjątkową i zaangażowaną w tworzenie Małopolski i budowę jej tożsamości - powiedział marszałek Marek Sowa. - Dzięki fundamentom, które stworzył możemy śmiało budować nasz rozwój i swobodnie poruszać się w przestrzeni europejskiej, której jesteśmy obecnie istotną częścią - dodał.

- Każdy czas przynosił mu nowe wyzwania, których nie unikał, a które zawsze podejmował - wspominał Pierwszego Marszałka Małopolski wojewoda Jerzy Miller. Mówił również o odwadze Marka Nawary w podejmowaniu trudnych dyskusji i mówieniu prawdy.

Kardynał Kazimierz Nycz wspomniał swoje pierwsze spotkanie z Markiem Nawarą, wówczas studentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Już jako student wykazywał wiele zapału jeśli chodzi o sprawy społeczne - mówił kardynał.

O godz. 17.00 w Bazylice Mariackiej odprawiona została także rocznicowa msza celebrowana przez Jego Eminencję Księdza Kardynała Kazimierza Nycza.

***
Marek Nawara zmarł nagle w swoim domu pod Krakowem, nad ranem 25 maja minionego roku. Miał 56 lat. Radni województwa przyznali mu pośmiertnie Złoty Medal za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Uhonorowano go m.in. za inicjatywę wprowadzenia systemu dotacji na rzecz ratowania zabytków w Małopolsce. Doceniono go także za wspieranie bezpieczeństwa poprzez przekazywanie samochodów strażackich jednostek OSP w regionie i kompleksowe podejście do problemów transportu publicznego.

Przypomnijmy, że w latach 1990-1998 był wójtem gminy Zielonki i przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego. Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1997-1998 (AWS), od 1998 r. radny województwa małopolskiego. W latach 1998-2002 oraz 2006 - 2010 Marszałek Województwa Małopolskiego, wiceprezes Zarządu Związku Województw RP, członek Komitetu Regionów. W pierwszej kadencji samorządu województwa współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Wspólnota Małopolska.

Marek Nawara był jednym z twórców obecnego kształtu ustroju samorządu w Polsce oraz jednym z najaktywniejszych polskich samorządowców. Gdy pełnił funkcje wójta, gmina Zielonki była wielokrotnie przywoływana i nagradzana, jako wzór samorządowego sukcesu; w 1998 r. otrzymała między innymi tytuł Gmina jakich mało, a wszyscy jej mieszkańcy jako pierwsi w Polsce objęci zostali opieką lekarza rodzinnego.

W kadencji 1998-2002 Marszałek Małopolski Marek Nawara koordynował prace nad przygotowaniem pierwszej strategii rozwoju województwa. Zastosowano wtedy unikatowe rozwiązanie polegające na szerokiej partycypacji społeczności regionu w tworzeniu strategii poprzez stworzenie tzw. Małopolskiej Listy Szans. Był to ewenement w skali krajowej. Marek Nawara był też inicjatorem powstania pierwszego w Polsce internetowego portalu regionalnego Wrota Małopolski. Z jego inicjatywy Województwo Małopolskie wprowadziło system dotacji na rzecz ratowania zabytków, wspierania bezpieczeństwa poprzez przekazywanie samochodów strażackich jednostkom OSP w regionie oraz zasłynęło
z kompleksowego podejścia do problemów transportu publicznego. Województwo Małopolskie było i jest liderem samorządowych rankingów. W 2007 roku Małopolska znalazła się w grupie pierwszych polskich województw, które podpisały Regionalny Program Operacyjny, a w 2008 pozytywnie odpowiedziały na rządowy projekt Orlik 2012.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Ratowanie Życia i Ochronę Mienia oraz Srebrnym Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. Człowiek Roku 2000 w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce wyróżniony Nagrodą im. Grzegorza Palki (nazywanej samorządowym Oskarem). W 2010 r. podczas Kongresu 20-lecia Polskiego Samorządu otrzymał Różę im. Franciszki Cegielskiej - nagrodę za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce.

Jego pasją były górskie wędrówki, sport i fotografia.