Wmurowany kamień węgielny pod budowę Centrum Jana Pawła II

admin 2010-10-23

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, w sobotę, 23 października, dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach. W uroczystości uczestniczyli m.in. duchowni, w tym: kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Franciszek Macharski, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie ze szkół im. Jana Pawła II oraz setki wiernych. Samorząd województwa reprezentowali: marszałek Marek Nawara i wiceprzewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.

Wmurowanie kamienia węgielnego poprzedziła msza św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w intencji wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II w 32. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza podczas, której metropolita krakowski pobłogosławił animatorów Grup Apostolskich.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli na plac budowy Centrum Jana Pawła II, Kard. Stanisław Dziwisz dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego, pobłogosławionego przez Benedykta XVI, w ścianę budowanej świątyni. - Nie chcemy budować kościoła, ani centrum tylko dla ludzi, ani nie mamy zamiaru mówić, że tu chodzi tylko o Boga - zaznaczył metropolita krakowski. - To miejsce, to dzieło, powinno być sprawą bosko-ludzką. Bogu zawierzamy i powierzamy sprawę tej budowy. Pragniemy, aby w tej sprawie chodziło nie tylko o tych, którzy podzielają piotrową wiarę w Jezusa. Chcemy stworzyć także miejsce dla ludzi, którzy są daleko od Piotra i od Chrystusa. Daleko od Kościoła i od Boga.

Kard. Dziwisz podkreślił, że głęboko symboliczny wymiar ma miejsce, gdzie powstaje Centrum Jana Pawła II, gdyż Łagiewniki są miejsce szczególnego objawienia Bożego Miłosierdzia, "którego chce dosięgnąć każdego człowieka". - Oby to dzieło było wyciągnięciem dłoni w kierunku religijnych i humanistycznych potrzeb współczesnego człowieka, zwłaszcza młodzieży. Do tego nas powołuje to miejsce - mówił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski przypomniał również postać Jana Pawła II. - Łagiewniki, to miejsce, które ma swoją kartę w historii Papieża Polaka, kartę zapisaną pracą i modlitwą - podkreślił kard. Dziwisz. - Nie da się zrozumieć miejsca, które tworzymy bez zrozumienia szczególnej roli Jana Pawła II. Tak jak kościół zbudowany jest na skale, a tą skałą jest Piotr, tak chcemy, by centrum było zbudowane na skale, na Piotrze, któremu na imię Jan Paweł II. Jego życie i umieranie, świętość i zwyczajność, działalność i modlitwa są fundamentami, na których chcemy z Bożą pomocą budować. Żeby centrum Jana Pawła II było miejscem bosko-ludzkim to trzeba ciągle na nowo wracać do tego dzieła, któremu na imię Jan Paweł II.

W swoim wystąpieniu marszałek Marek Nawara przywołał budowę Bazyliki Bożego Miłosierdzia Bożego. Przypomniał, że w czasie, kiedy metropolitą krakowskim był ks. kard. Franciszek Macharski pojawiła się inicjatywa wybudowania bazyliki, żeby ją jeszcze poświęcił Jan Paweł II. Podkreślił, że mimo problemów związanych z budową świątyni udało się i bazylika gościła Jana Pawła II. - Zdążyliśmy, a później eminencja kard. Stanisław Dziwisz, który przejął funkcję metropolity krakowskiego pomyślał o Centrum Jana Pawła II - mówił marszałek Nawara. - I wybrano miejsce bardzo bliskie pracy Ojca Świętego w czasie II wojny światowej. Cieszymy się niezmiernie, że możemy dzisiaj tutaj gościć.

Marek Nawara złożył szczególne podziękowania na ręce architektów i budowniczych centrum. Podkreślił, że dzięki zaangażowaniu kard. Stanisława Dziwisza prace postępują bardzo sprawnie i wkrótce zostanie otwarty jeden z powstających budynków - Centrum Wolontariatu.