70 rocznica zakończenia II Wojny Światowej
admin 2015-05-08Z okazji obchodów 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Muzeum Armii Krajowej zostały wręczone Krzyże Małopolski.
WięcejZ okazji obchodów 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Muzeum Armii Krajowej zostały wręczone Krzyże Małopolski.
WięcejWiceprzewodniczący Sejmiku a jednocześnie przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP Kazimierz Barczyk spotkał się z Konsul Generalną Węgier Panią Adrienne Körmendy. Kurtuazyjna wizyta dotyczyła omówienia kwestii wyznaczania kierunku i zacieśniania współpracy na poziomie samorządowym. Rozwój gospodarczy będzie w przyszłości szczególną płaszczyzną, na której zostanie zbudowane współdziałanie zarówno polskich jak i węgierskich samorządów i przedsiębiorców.
WięcejPrzy okazji odbywającego się w Krakowie Europejskiego Kongresu Samorządów zorganizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich - wiceprzewodniczący Sejmiku i członek Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy Kazimierz Barczyk wziął udział w debacie ?Demokracja uczestnicząca ? zaangażowanie obywatelskie w rozwój wspólnoty lokalnej?.
WięcejNagroda Jerzmanowskich była przyznawana w latach 1915?1938 na podstawie testamentu Erazma Jerzmanowskiego, który nakazał utworzyć po śmierci swojej i jego żony Fundację Nagród im. śp. Erazma i Anny małżonków Jerzmanowskich. Majątek fundacji był szacowany na ponad milion koron, co równało się wartości 365 kg złota. Działalnością fundacji miała kierować krakowska Akademia Umiejętności. Fundacja przyznawać miała nagrody katolikom narodowości polskiej, najlepiej urodzonym w granicach przedrozbiorowej Polski, którzy przez swoją działalność artystyczną, naukową lub społeczną przynieśli pożytek krajowi.
Więcej30 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego, w którym uczestniczył wiceprzewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk. Rada jednomyślnie przyjęła sprawozdanie z działalności szpitala za rok 2014.
WięcejPani Premier Ewa Kopacz wzięła udział w symbolicznych uroczystościach wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jedna z największych krakowskich inwestycji w ostatnim czasie o wartości ponad 1,23 mld mln zł, będzie jedną z najnowocześniejszych placówek leczniczo-dydaktycznych w Polsce. Na zagospodarowanym obszarze ponad 15 hektarów powstanie szpital o powierzchni 110 tys. metrów kwadratowych, wyposażony w 24 sale operacyjne i prawie 1000 szpitalnych łóżek. Program inwestycji zakłada sfinansowanie budowy szpitala ze środków ministerstwa, które na ten cel przekaże 800 mln zł. Ważne jest także wsparcie finansowe ze strony Województwa Małopolskiego. W ramach RPO 2014-2020 na wyposażenie szpitala w nowoczesny sprzęt medyczny zarezerwowano 60 mln euro.
Więcej22 kwietnia prof. dr hab. Władysław Stróżewski został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze ?Gloria Artis?, przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród znamienitych Polaków wyróżnionych tym wyjątkowym medalem są m.in. Magdalena Abakanowicz, ksiądz Adam Boniecki, Kaja Danczowska, Agnieszka Duczmal i wiele innych postaci sławiących i rozwijających kulturę polską. Dziś do ich zaszczytnego grona dołączył Profesor Władysław Stróżewski, któremu w imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego złożył życzenia wiceprzewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.
Więcej2 kwietnia, w Muzeum Armii Krajowej odbyło się tradycyjne spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych, zorganizowane przez Polski Związek Wieźniów Komunizmu - Zarząd Główny Kraków. Na zaproszenie prezesa zarządu płk. Tadeusza Bieńkowicza odpowiedział przewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" Kazimierz Barczyk, który złożył serdeczne życzenia licznie zgromadzonym Kombatanom, w imieniu rady Muzeum AK oraz Małopolan. Modlitwie za zmarłycz członków związku przewodniczył kapelana Środowisk Kombatanckich i Niepodległościowych o. Jerzy Pająk.
Więcej31 marca 2015 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków Stowarzyszenie Gmin
i Powiatów Małopolski zorganizowało uroczyste wręczenie tytułów LIDERÓW MAŁOPOLSKI 2014 laureatom dorocznego konkursu na Najlepsze Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce.
Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie ? jedna z największych izb lekarskich w naszym kraju ? świętowała 25-lecie odrodzenia. Przy tej okazji, w Operze Krakowskiej, dziękowano wszystkim, którzy przez minione ćwierćwiecze przyczynili się do umacniania idei samorządności. Przy tej okazji zostały również wręczone złote i srebrne odznaki honorowe Województwa Małopolskiego ? Krzyże Małopolski.
WięcejW dniach 25-26 marca 2015 roku w Dąbrowie Górniczej odbył się I Światowy Kongres Klastrów - Cluster World Congress. Hasło przewodnie pierwszej edycji wydarzenia brzmiało: XXI wiek - stuleciem rozwoju gospodarki przez rozwój idei klasteringu. Podczas kongresu wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk moderował panele poświęcone roli samorządów w klastrach.
WięcejCiesząca się opinią jednego z najciekawszych zespołów orkiestrowych świata Czeska Filharmonia oraz odznaczony przez królową Elżbietę tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego Jiří Bělohlávek zakończyli krakowską odsłonę Festiwalu Beethovenowskiego.
Więcej21 marca w święto Przejścia do Nieba Świętego Ojca Benedykta, w kościele opactwa tynieckiego odbyła się uroczysta benedykcja ojca opata Szymona Hiżyckiego, który 23 stycznia tego roku został wybrany przez wspólnotę na urząd przełożonego klasztoru ojców benedyktynów.
Więcej20 marca podczas uroczystej Gali, która odbyła się w Krakowie w Międzynarodowym Centrum Kultury, wręczono nagrody laureatom VIII Konkursu im. Macieja Szumowskiego ?Polska zza siódmej miedzy? na reportaż zrealizowany pod hasłem Po co nam te studia?
W uroczystości wziął udział wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kazimierz Barczyk.
Do konkursu nadesłano łącznie 196 prac, z których Kapituła pod przewodnictwem Stefana Bratkowskiego wybrała 4 zwycięskie reportaże uhonorowane nagrodami pieniężnymi.
Grand Prix w wysokości 15 tysięcy złotych otrzymała Anna Tatka z Krakowa za reportaż zatytułowany ?Poszedł na studia, wymyślił Maję?.
Przyznano również trzy równorzędne nagrody w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrody otrzymali: Natalia Stencel z Krakowa za reportaż zatytułowany ?Dwadzieścia cztery lata?, Alan Misiewicz z Bytomia za reportaż ?Pociąg do nauki? oraz Oliwia Drost z Warszawy za reportaż "Poprawka z dermatologii.
W czwartek wizytę w Sejmiku Województwa Małopolskiego złożyła delegacja prezydium Parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Gości podejmował wiceprzewodniczący SWM Kazimierz Barczyk. Delegacja niemiecka przebywała w Krakowie w dniach 17-19 marca. Na jej czele stała przewodnicząca parlamentu regionalnego Meklemburgii-Pomorza Przedniego Sylvia Bretschneider, towarzyszyli jej przedstawiciele wszystkich frakcji zasiadających w meklemburskim landtagu, pracownicy administracji oraz konsul generalny Niemiec w Krakowie dr Werner Köhler.
WięcejJak co roku, tradycyjnie, w kościele Mariackim na Rynku Głównym w czwartek 19 marca o godz 18.30 odbyła się Msza za Krakowian. W liturgii uczestniczył wiceprzewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.
WięcejWe wtorek rozpoczął się w Krakowie 19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Uroczyste otwarcie odbyło się podczas wernisażu - wystawy rękopisów m.in. Beethovena, Brahmsa, Mahlera i Pendereckiego w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego. Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentował wiceprzewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.
WięcejW uroczystym otwarciu funduszy europejskich w Małopolsce wzięli udział: Patrick Amblard, Dyrektor Generalny ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej oraz wiceminister Iwona Wendel z MIR. Uroczystość odbyła się w Avernia Studio i zgromadziła ponad 300 gości. W spotkaniu na którym prezentowane były główne założenia Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, wziął udział Kazimierz Barczyk.
WięcejW czwartek i w piątek w Poznaniu obradowały organy Związku Województw RP. W spotkaniu uczestniczyła liczna delegacji przedstawicieli województwa małopolskiego.
WięcejEwa Szafran ? zastępca dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie obchodzi 40-lecie swojej pracy. Jubileusz jest doskonałą okazją do uhonorowania jej dokonań. Ewa Szafran odebrała dziś aż dwa prestiżowe odznaczenia: Krzyż Małopolski oraz medal Gloria Artis. W imieniu samorządu Małopolski gratulacje jubilatce złożył wicemarszałek Wojciech Kozak.
WięcejW związku z 25-leciem odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce oraz jubileuszem 25-lecia działalności Samorządowych Kolegiów Odwoławczych, Krajowa Reprezentacja SKO, wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowała uroczystą Konferencję Naukową w Auli Głównej Collegium Novum UJ ? pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz.
WięcejW dniu 27 lutego 2015 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja, pn. ?15 lat funkcjonowania modelu rządowego procesu legislacyjnego ? perspektywa porównawcza?.
Bezpośrednią okazją zorganizowania konferencji jest 15-lecie Rządowego Centrum Legislacji, które 1 stycznia 2000 r. zostało wyodrębnione ze struktury Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i stało się podmiotem samodzielnym pod względem prawnym, organizacyjnym i finansowym.
W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele administracji rządowej, Trybunału Konstytucyjnego, Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu, samorządów zawodów prawniczych oraz środowisk naukowych. Konferencję otworzył Prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek. W trakcie wstępnych wystąpień, zaproszeni Goście skupili się na przedstawieniu swoich doświadczeń płynących ze współpracy z Rządowym Centrum Legislacji oraz roli legislatora w procesie stanowienia prawa. Minister Jacek Cichocki ? Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podzielił się doświadczeniami, które zmieniło jego postrzeganie legislatorów przy tworzeniu rządowych projektów ustaw. ?Traktuję ich dziś jako strażników spójności systemu prawa i zgodności projektów z prawami podstawowymi, a nie ? jak niegdyś ? jedynie grupę urzędników skupionych wyłącznie na poprawności tekstu projektu ustawy? ? powiedział minister Cichocki.
Podczas konferencji odbyło się uhonorowanie osób zasłużonych dla legislacji w Polsce. Odznaka Honorowa za Zasługi dla Legislacji jest nadawana za szczególne zasługi na rzecz legislacji związane z wykonywaniem zadań legislacyjnych w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej, pracą naukową i badawczą dotyczącą zagadnień legislacji, działalnością szkoleniową w zakresie legislacji. Uroczystą część Konferencji zakończyło wystąpienie Pana Macieja Granieckiego, Szefa Biura Trybunału Konstytucyjnego, który złożył podziękowania w imieniu wszystkich odznaczonych.
Zwieńczeniem obchodów 15-lecia funkcjonowania Rządowego Centrum Legislacji będzie publikacja naukowa, pod roboczym tytułem ?Księga XV-lecia Rządowego Centrum Legislacji?, zawierająca szereg artykułów składających się na prawoporównawczą analizę polskiego modelu legislacyjnego oraz dotyczących innych aspektów tworzenia prawa, bazujących m.in. na wystąpieniach wygłoszonych w trakcie Konferencji.
źródło: za www.rcl.gov.pl
W publikacji wieńczącej obchody 15-lecia funkcjonowania Rządowego Centrum Legislacji ? ?Księga XV-lecia Rządowego Centrum Legislacji? będzie zamieszczony artykuł autorstwa Kazimierza Barczyka, w którym wspomina on kulisy powstania Rządowego Centrum Legislacji. W czasie procesu wyodrębniania RCL ze struktur Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełnił on bowiem funkcję sekretarza stanu w rządzie Premiera Jerzego Buzka.
W związku ze śmiercią pierwszego prezydenta zjednoczonych Niemiec Richarda von Weizsackera w Konsulacie Generalnym RFN w Krakowie została wyłożona księga kondolencyjna. We czwartek w imieniu Sejmiku Województwa Małopolskiego wpisał się do niej wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk.
Więcej"DZIĘKUJEMY ZA ZAPROSZENIE DO PIĘKNEGO MIASTA KRAKÓW. MIAŁYŚMY MOŻLIWOŚĆ POZNAĆ HISTORIĘ KRAKOWA I POLSKI. DZIĘKUJEMY ORGANIZATOROM I SPONSOROM ZA MOŻLIWOŚĆ POBYTU W KRAJU OJCZYSTYM" dzieci z Witebska, Białoruś.
WięcejGdzie w naszym kraju żyje najliczniejsza mniejszość słowacka? W Małopolsce! Historię, tradycje i kulturę małopolskich Słowaków poznać można dzięki lekturze ?Słowackiej Małopolski? - właśnie ukazał się wyjątkowy przewodnik po regionie. To kolejna dwujęzyczna publikacja z serii ?Małopolska Wielu Kultur?, w ramach której wcześniej do czytelników trafiły Czeska Małopolska i Węgierska Małopolska
Więcej30 stycznia w Krakowie odbyło się seminarium dotyczące rozwoju elektromobilności w Polsce oraz wykorzystania energii słonecznej i OZE w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Podczas spotkania poruszone zostały tematy dotyczące możliwości zorganizowania w 2016 r. na terytorium Polski części największego na świecie rajdu pojazdów elektromobilnych - WAVE. Trasa tegorocznej edycji obejmuje kraje alpejskie, a wydarzeniu towarzyszyć będą różne inicjatywy o tematyce ekologicznej. Spotkanie otworzył Kazimierz Barczyk a jego gościem był wybitny specjalista w dziedzinie innowacyjnych form wykorzystania alternatywnych źródeł energii - Louis Palmer.
Więcej22 stycznia odbyła się ceremonia wmurowania aktu erekcyjnego nowego gmachu sądu "Wydziałów Karnych Sądu Okręgowego i Sądów Rejonowych w Krakowie", w której uczestniczył wiceprzewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.
WięcejMarta Paluch, Park na Białych Morzach przyćmi krakowskie Błonia, Gazeta Krakowska, 19.02.2015 r.
WięcejDziś, 17 stycznia 2015 r. podczas uroczystej Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji, w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, Kazimierz Barczyk otrzymał Platynowy Laur ?Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy?.
Więcej8 stycznia 2015 r. Kazimierz Barczyk Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolskich wystosował Apel do Martina Schulza Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Jean-Claude Junckera Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Donalda Tuska Przewodniczącego Rady Europejskiej, Ewy Kopacz Premier Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie umożliwienia wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 inwestycji związanej z budową infrastruktury kultury o strategicznym znaczeniu - Centrum Muzyki - Filharmonii Krakowskiej:
WięcejKazimierz Barczyk wraz z rodzina po raz 23. był gościem Koncertu Noworocznego organizowanego przez Podgórski Domu Kultury w Teatrze im. J. Słowackiego. Przed laty, podczas koncertu inauguracyjnego, wzniósł toast oraz złoży życzenia jako przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
WięcejKazimierz Barczyk wraz z rodziną po raz kolejny sylwestrowy wieczór spędził w Operze Krakowskiej. Ostatni dzień 2014 roku uświetniła muzyka operowa, operetkowa, a także musicalowa i popularna!
WięcejPowstały w 1979 roku Instytut Kardiologii UJ CM w szczególny sposób przyczynił się do rozwoju polskiej kardiologii i kardiochirurgii. Dziś władze uczelni, pracownicy Collegium Medicum oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Instytutem świętowali 35-lecie jego powstania.
WięcejZakończyła się pierwsza sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego V kadencji. Na sali obrad byli obecni wszyscy wybrani na radnych w listopadowych wyborach. Nowi radni otrzymali mandaty, złożyli ślubowanie, wybrali przewodniczącą sejmiku oraz wiceprzewodniczących. Prace sejmiku będzie organizować przewodnicząca Urszula Nowogórska z PSL, która pełniła już tę funkcję w latach 2006 - 2010. Wiceprzewodniczącymi zostali Zdzisław Filip (PiS), Kazimierz Barczyk (PO) i Grzegorz Lipiec (PO).
WięcejPaństwowa Komisja Wyborcza podała dziś oficjalne wyniki wyborów. Kazimierz Barczyk został wybrany na radnego Województwa Małopolskiego V kadencji Sejmiku.
WięcejUroczystość wręczenia Medali Dziękujemy za wolność dla prawników ? obrońców w procesach politycznych w latach 1980-89, miała miejsce podczas Gali Naczelnej Rady Adwokackiej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki - 21 listopada 2014 r.
WięcejNarodowy Bank Polski jest jednym z filarów ustrojowego bezpieczeństwa kraju. Jako jedną z kilkunastu instytucji literalnie wymieniono go w polskiej Konstytucji. NBP jest także kontynuatorem Banku Polskiego SA, który stanowi jeden z głównych instrumentów reformy monetarnej Władysława Grabskiego. W tym roku obchodzimy dziewięćdziesiątą rocznicę jej wdrożenia, a więc także powstania banku centralnego w Polsce.
WięcejMałopolska ma bogate tradycje militarne, którymi słynie nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Stąd na liczne potyczki ruszali średniowieczni wojowie i rycerstwo, a w późniejszych czasach żołnierze. W XX wieku nową, wspaniałą kartę w tej dziedzinie otworzyli lotnicy.
WięcejDziś, w sali obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego, odbyło się uroczyste zakończenie Czyżyńskiej Akademii Samorządności w którym uczestniczył Kazimierz Barczyk.
WięcejDar pokoju nie jest nam dany raz na zawsze. Trzeba troszczyć się o ten dar, trzeba go pielęgnować, trzeba czuwać ? mówił dziś w Królewskiej Katedrze na Wawelu kardynał Stanisław Dziwisz. Msza św. tradycyjnie rozpoczęła obchody Święta Niepodległości w Krakowie.
WięcejSądząc po sukcesach pochodzących z Krakowa m.in. sióstr Radwańskich, wydawać by się mogło, iż Kraków jest jednym z lepiej rozwijających się tenisowych ośrodków w kraju. Nic jednak bardziej mylnego! Wszelkie te krakowskie sukcesy wytłumaczyć można wyłącznie tytanicznym zaangażowaniem rodziców dzieci oraz trenerów pasjonatów, a nie rezultatem istniejącej bazy tenisowej czy systemu szkolenia.
WięcejNasza wolność po pół wieku niewoli, nie jest efektem przypadku. Została wywalczona i okupiona wieloma ofiarami. Wśród nas są zapomniani bohaterowie tej walki z lat 1980-1989. Drukarze, kolporterzy, działacze struktur podziemnych. To do nich właśnie kierowane jest podziękowanie za Wolność, w postaci Medalu tak skromnego, jak skromni byli to bohaterowie.
WięcejPrzy wtórze orkiestry dętej na Dworcu Głównym w Krakowie Województwo Małopolskie zaprezentowało pociągi Acatus Plus. Tym samym zainaugurowane zostało pierwsze połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowe pociągi regularnie kursować będą od 14 grudnia z Krakowa Głównego do Wieliczki.
WięcejDziś, tj. 5. listopada, odbyło się spotkanie przedstawicieli małopolskiego Samorządu z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Panem Zbigniewem Rynasiewiczem.
WięcejJak zmieniła się i wypiękniała Małopolska przez ostatnie cztery lata? Podsumowania mijającej kadencji samorządu województwa dokonają dziś przedstawiciele władz naszego regionu.
WięcejDziś w krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego odbyło się spotkanie władz samorządowych oraz Rektora AWF z Ministrem Sportu i Turystyki Andrzejem Biernatem. W trakcie rozmów Minister złożył deklarację współfinansowania budowy hali lodowiska oraz treningowej sali szermierczej.
WięcejRafał Sonik to kolejny odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego. Popularny sportowiec jeżdżący na quadach terenowych otrzymał go w sobotę. Srebrny Krzyż Małopolski jest podziękowaniem za ogromnego ducha walki i promocję Małopolski poza granicami naszego kraju.
WięcejWszyscy, którym na sercu leży dobro polskiej kultury, od dwóch dni debatują w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. W poniedziałek zaczęło się tutaj Forum dla Kultury. Rajski Ogród Kultury. W czasie sesji inaugurującej zostały również wręczone Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego ? Krzyże Małopolski.
Więcej- Wręczane dziś odznaczenia to nie tylko forma podziękowania od prezydenta, jest to podziękowanie od całej Polski za wzruszenia, sukcesy i nadzieje wiązane z Państwem. Gratuluję Małopolsce, że stała się miejscem, gdzie stosunkowo łatwo o kolarski sukces - mówił podczas spotkania ze środowiskiem kolarskim prezydent Bronisław Komorowski. W wydarzeniu uczestniczyli: przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, marszałek Marek Sowa i członek zarządu Jacek Krupa.
WięcejKraków i Małopolska czekają na nową Filharmonię, społeczność Akademii Muzycznej na nowoczesną bazę dydaktyczną, a krakowskie zespoły Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis na sale prób i koncertów.
Włączmy się w realizację idei Centrum klikając "lubię to" na Facebooku.