Prezentacja oferty edukacyjnej Muzeum AK
admin 2013-12-17W Muzeum AK odbyło się spotkanie z nauczycielami na którym pracownicy Muzeum zaprezentowali nową ofertę edukacyjną.
WięcejW Muzeum AK odbyło się spotkanie z nauczycielami na którym pracownicy Muzeum zaprezentowali nową ofertę edukacyjną.
Więcej17 grudnia 2013 r. w Muzeum AK odbył się opłatek zorganizowany przez Radę Dzielnicy I dla Związku Inwalidów Wojennych RP w Krakowie.
WięcejW 2014 roku obchodzić będziemy 70. rocznicę akcji "Burza". Jedną z form przypomnienia tej rocznicy jest wydanie przez Muzeum Armii Krajowej specjalnego kalendarza ze zdjęciami obrazującymi wydarzenia z 1944 roku.
Więcej16 grudnia 2013 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta gala pn. "Kraków stawia na rodzinę". W kategorii Kultura podziękowanie za współpracę i wkład w rozwój Programu Krakowska Karta Rodzinna 4+ otrzymało Muzeum Armii Krajowej.
WięcejW niedzielę 15 grudnia w Muzeum Armii Krajowej odbyło się spotkanie wychowanków Domu Dziecka "Hanka" w Dębicy z ppłk. Kazimierzem Kemmerem ps. "Halny" oraz mjr. Jerzym Krusensternem ps. "Tom" - żołnierzami AK Obwodu Dębica.
Więcej18 grudnia 1944 r. w lasach Ochotnicy Górnej uległ katastrofie Liberator o nazwie własnej California Rocket, uczestniczący w bombardowaniu zakładów chemicznych w Dworach k. Oświęcimia, zaopatrujących niemiecką armię w paliwo. Pasjonaci historii lotnictwa i miłośnicy gór spotkali się jak co roku w miejscu tej katastrofy.
WięcejW sobotę 14 grudnia w siedzibie Muzeum Armii Krajowej odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Szara służba", poświęconego działalności krakowskiej chorągwi Szarych Szeregów. Spotkanie prowadził jeden ze współtwórców produkcji Paweł Lisowski.
WięcejW dniu 3 grudnia na cmentarzu Salwatorskim pożegnaliśmy por. Konrada Surę ps. "Jasiński".
WięcejUchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego powołana została nowa Rada Muzeum przy Muzeum Armii Krajowej. 2 grudnia 2013 r. odbyło się jej posiedzenie. Przewodniczącym Rady IV kadencji został Kazmierz Barczyk, a funkcje wiceprzewodniczących objęli: płk Kazimierz Kemmer, prof. Dr hab. Leszek Żukowski i prof. Tomasz Gąsowski.
WięcejW niedzielę, 1 grudnia 2013 r. odbyła się na Wawelu uroczystość w związku ze zbliżającą się 146. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego. Zorganizowały ją krakowskie organizacje piłsudczykowskie i niepodległościowe.
WięcejW dniu 29 listopada 2013 r. w związku ze 183. rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego, w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim przy grobie powstańców listopadowych odbyła się uroczystość upamiętniająca to historyczne wydarzenie.
WięcejZmarły był żołnierzem Ochotniczych Oddziałów Obrony Lwowa w 1939 r., uczestnikiem konspiracji niepodległościowej, do 1941r. w organizacji "Wyzwolenie", następnie w Narodowej Organizacji Wojskowej, po akcji scaleniowej w latach 1942-1944 w Armii Krajowej Lwów Śródmieście.
Więcej27 listopada 2013 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie miała miejsce msza św. w intencji śp. ppłk. Romualda Bardzyńskiego ps. "Pająk", "Bar", "Brodacz". Uroczystość została zorganizowana przez Fundację Ave Patria z Ożarowa Mazowieckiego.
WięcejDnia 27 listopada w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie odbył się III Małopolski Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. Wzięło w nim udział 120 uczestników, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Małopolski. Muzeum AK objęło patronat nad tym konkursem i ufundowało nagrody.
WięcejW dniu 24 listopada 2013 r. w kościele Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej w Krakowie przy ul. Władysława Łokietka odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Obrońców Lwowa w 1918 r. oraz pamięci śp. ppłk. Jana Sury, po której uroczyście odsłonięto poświęconą Mu tablicę pamiątkową.
WięcejW dniu 22 listopada w kościele Mariackim w Krakowie, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich oraz Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie, odbyła się uroczysta Msza św.
WięcejDo "Niebieskiej Eskadry", w wieku 98 lat, dołączył major pilot Antoni Tomiczek. Był legendą polskich skrzydeł. W ramach 1586 eskadry - 301 Dywizjonu "Ziemi Pomorskiej - Obrońców Warszawy" odbył 23 skrajnie niebezpieczne loty ze zrzutami.
WięcejW ramach tegorocznej edycji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w Muzeum AK zaprezentowano m.in. radiostację polową zwaną popularnie "Pipsztokiem". O losach urządzenia opowiadał licznie zebranej publiczności płk Kazimierz Chećko.
WięcejW Rzeszowie, w dniu 17 listopada odsłonięty został pierwszy w Polsce pomnik ostatniego dowódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - płk. Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu podkomendnych.
Więcej15 listopada 2013 r. w auli Muzeum AK miała miejsce gala finałowa Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". Podczas uroczystości nagrodzono laureatów Konkursu - uczniów z małopolskich szkół oraz ich nauczycieli.
Więcej15 listopada na cmentarzu Salwatorskim pożegnaliśmy por. Ludwika Dębowskiego ps. "Diakon", który zmarł w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Więcej14 listopada w Muzeum AK odbyła się, zorganizowana przez Muzeum AK oraz Dwumiesięcznik "Arcana" debata, poświęcona zagadnieniom polskiej polityki historycznej, jej kształtowi w obecnej sytuacji geopolitycznej Polski oraz temu jak powinna wyglądać w przyszłości.
WięcejDo 19 listopada w tarnowskim Liceum Ogólnokształcącym nr 1 prezentowana będzie wystawa pt. "Rzeź wołyńska", przygotowana przez Muzeum Armii Krajowej.
WięcejJak co roku w związku z Dniem Pamięci, świętem obchodzonym 11 listopada w krajach Wspólnoty Narodów, w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim spotkali się przedstawiciele atachatu wojskowego państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, władze i mieszkańcy Krakowa i Małopolski.
Więcej11 listopada, w 95. rocznicę przejęcia władzy wojskowej przez Józefa Piłsudskiego obchodziliśmy Dzień Niepodległości. W Krakowie jednym z punktów obchodów tego państwowego święta było spotkanie środowisk kombatanckich w Muzeum AK.
WięcejW Tymbarku rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla młodzieży szkół gimnazjalnych, średnich i organizacji proobronnych pn. "Maszerują Strzelcy, maszerują". Jednym z fundatorów nagród było Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Więcej6 listopada na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, w rocznicę aresztowania przez Niemców, w ramach Sonderaktion Krakau profesorów Akademii Handlowej w Krakowie, obchodzono Dzień Pamięci.
WięcejW dniu 6 listopada delegacja Muzeum AK wzięła udział w obchodach 74. rocznicy Sonderaktion Krakau znanych jako Uniwersytecki Dzień Pamięci. W tym dniu w 1939 roku Gestapo podstępnie aresztowało 183 pracowników naukowych krakowskich uczelni.
WięcejLimanowskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się już we wtorek w Łososinie Górnej. W kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.
WięcejW nocy z 26 na 27 października 2013 r. odszedł na wieczną wartę chorąży proporca "Krysiaków", Kanclerz Kapituły Krzyża "WiN" płk. Romuald Bardzyński "Pająk", "Bar".
Więcej2 listopada pod murami więzienia przy ul. Montelupich odbyła się uroczystość ku czci patriotów zamordowanych przez komunistycznych oprawców w latach 1945 - 1956 r.
WięcejW ten dzień ciszy i zadumy, wszyscy niezależnie od tego w co wierzymy odwiedzamy cmentarze i miejsca śmierci drogich nam osób. Odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych. Zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach.
WięcejW dniu Wszystkich Świętych żołnierze Armii Krajowej na czele z mjr. Jerzym Krusensternem - Prezesem Oddziału Krakowskiego ŚZŻ AK, zgodnie z kilkunastoletnim zwyczajem odwiedzili żołnierskie groby na Cmentarzu Rakowickim.
Więcej70 lat temu, 28 października 1943 roku przy Starej Synagodze na krakowskim Kazimierzu zostało rozstrzelanych przez hitlerowców trzydziestu Polaków. Egzekucję wykonano w odwecie za zastrzelenie kilku szczególnie niebezpiecznych Niemców m.in. kierownika Arbeitsamtu.
WięcejPojęcie kryzysu i jego różne przejawy w wieku XX były tematem zorganizowanej przy współudziale Muzeum Armii Krajowej przez Sekcję Historii Najnowszej Koła Naukowego Historyków Studentów UJ dwudniowej sesji naukowej.
Więcej24 października w Muzeum AK odbyła się konferencja inaugurująca II edycję projektu "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Tematem wiodącym były walki Polaków o przynależność Kresów Wschodnich do Rzeczypospolitej w latach 1918-1922 oraz 1939-1945.
WięcejW związku ze zmianą statutu związku która weszła w życie 18 marca 2013 r. na tegorocznym zjeździe Okręgu Małopolska ŚZŻ AK odbyły się wybory do władz okręgu.
WięcejZbiory Muzeum Armii Krajowej powiększyły się o unikatowe dokumenty ilustrujące życie i walkę Jana Górskiego, ps. Chomik, Deribas, jednego z najwybitniejszych cichociemnych. Inicjatorem przekazania tych pamiątek właśnie do Muzeum Armii Krajowej im.gen. Fieldorfa Nila był Krzysztof Alwast, przyjaciel i pełnomocnik Rodziny Górskich.
WięcejW krakowskiem Kościele św. Józefa odbyła się uroczysta Msza św. w intencji śp. Józefa Franczaka ps. Lalek, ostatniego poległego w boju na ziemiach polskich partyzanta poakowskiego podziemia. Józef Franczak zginął 21 października 1963 roku.
WięcejW Muzeum AK, w obecności Członków Stowarzyszenia Seniorów Lotnictw RP, pułkownik pilot Ludwik Krempa otrzymał medal ufundowany przez Ambasadę Polską w Tunezji z okazji 70. rocznicy powstania jednostki pn. Polski Zespół Myśliwski, zwanej Cyrkiem Skalskiego.
WięcejW okresie okupacji żołnierze polskiego podziemia ponad dwieście razy odbijali uwięzionych. Stanisław M. Jankowski opisuje w "Kluczach do wolności" kilka takich akcji, rekonstruuje także inne nieznane szerzej wydarzenia, jak powstanie czortkowskie, czy jedyny w dziejach szturm na obóz koncentracyjny.
Więcej16 października 1944 r. z bazy alianckiej na Półwyspie Apenińskim wystartował samolot Liberator EW-250 "L" dowodzony przez pilota Lt. Cullingwortha Denisa Osborna. Leciał z 12 zasobnikami zaopatrzenia dla Armii Krajowej na placówkę - bastion "Cekinia" 202 leżącą niedaleko miejscowości Końskie.
Więcej15 października 2013 r. na Cmentarzu Rakowickim pożegnaliśmy por. Danutę Lorenowicz z domu Hildebrandt, ps. Atma, ur. 1923 r. w Grodnie.
Więcej14 października w Rzepienniku Biskupim w powiecie tarnowskim odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy oddziału Regina II batalionu "Barbara" 16. pułku piechoty AK, poległych 69 lat temu w potyczce z Niemcami w przysiółku Dąbry.
WięcejW dniach 11-12 października br. w siedzibie Muzeum AK obradował sąd konkursowy rozstrzygający o wyborze trzech najlepszych projektów nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Wystawę pokonkursową oglądać można w patio Muzeum Armii Krajowej.
WięcejW Muzeum Armii Krajowej odbyła się konferencja przedstawicieli samorządów wszystkich województw, zajmujących się finasowaniem i organizacją ochrony i konserwacji zabytków.
WięcejPo II wojnie światowej historia Polskiego Państwa Podziemnego i jego sił zbrojnych została przez komunistów przemilczana lub zakłamana, a sami żołnierze AK - często represjonowani - nie mogli opowiadać społeczeństwu o swojej walce o niepodległość.
WięcejKonferencję dyrektorów instytucji kultury województwa małopolskiego, jaka 9 października odbyła się w Muzeum AK zdominowała tematyka środków dostępnych w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych perspektywy budżetowej na lata 2014-2020.
WięcejMuzeum AK było współorganizatorem sesji historycznej pt. "Absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego i ich pasje". Licznie zebrana młodzież poznać mogła losy wybitnych absolwentów szkoły, z których wielu prosto ze szkolnej ławy ruszała walczyć o niepodległość Polski.
WięcejW 60. rocznicę ostatniej walki partyzantów z oddziału "Wojsko Generała Andersa", 5 października na Białejwodzie koło Tęgoborzy odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski w latach 1939-1953.
Więcej