Zmarł Lucjan Muszyński
admin 2013-10-044 października 2013 r. zmarł Lucjan Muszyński, działacz piłsudczykowski i oficer wychowawczy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.
Więcej4 października 2013 r. zmarł Lucjan Muszyński, działacz piłsudczykowski i oficer wychowawczy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.
WięcejW auli Muzeum AK miało miejsce kolejne spotkanie z filmem historycznym z serii "Bohaterowie naszej przeszłości". Na projekcję dokumentu poświęconego osobie Gen. Stefana Roweckiego ps. "Grot" licznie przybyli uczniowie krakowskich szkół.
Więcej29 września w Zawadce w gminie Tokarnia odprawiona została polowa Msza św. w intencji żołnierzy AK poległych za Ojczyznę i pomordowanej ludności cywilnej. Mieszkańcy Zawadki w czasie okupacji pomagali żołnierzom ZWZ-AK, dając schronienie i żywność.
Więcej28 września w Muzeum Armii Krajowej odbyło się spotkanie z okazji 74 rocznicy powstania Szarych Szeregów. Był to Harcerski Kominek Wspomnień, organizowany cyklicznie przez krakowski oddział Stowarzyszenia Szare Szeregi.
WięcejW Muzeum AK odbyły się obchody 74. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Jak co roku, na uroczystość przybyli Kombatanci, delegacje władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego oraz zaproszeni goście.
WięcejW 74. rocznicę powołania do życia Służby Zwycięstwu Polsce, wmurowany został na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie kamień węgielny pod pomnik Armii Krajowej. W miejscu przyszłego pomnika złożono także ziemie z miejsc, w których żołnierze AK przelewali swoją krew.
WięcejW ramach realizowanego projektu pn. "Wirtualne Muzea Małopolski" powstał portal internetowy, umożliwiający obejrzenie ponad 700 eksponatów z 35 małopolskich muzeów. W trójwymiarze znajdziemy tam także wybrane eksponaty Muzeum AK.
Więcej24 września w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się uroczystości z okazji 115. rocznicy urodzin szarytki związanej z domem zakonnym w Zebrzydowicach S. Izabeli Łuszczkiewicz SM, pielęgniarki, a także żołnierza Armii Krajowej i więźnia PRL.
WięcejW dniu 18 września 2013 r. w Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa "Nila", w Krakowie odbyło się spotkanie Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich".
Więcej18 września 2013 r. w Wierzchosławicach odbyła się uroczystość upamiętniająca Adama Boryczkę ps. "Tońko", cichociemnego, żołnierza AK i WiN. Wziął w niej udział prezydent RP Bronisław Komorowski.
Więcej18 września w ZSOI nr 3 w Krakowie odbyła się uroczystość posadzenia dębów katyńskich. Uhonorowani zostali w ten sposób: Michał Kaźmierczak, Ryszard Zygmunt Linscheid, Jan Smolański i Edward Rypeść, ofiary sowieckiego mordu w Katyniu.
Więcej17 września Kraków uczcił 74. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji ofiar komunizmu oraz pomordowanych na Wschodzie odprawioną w kaplicy Cmentarza Rakowickiego.
Więcej14 września, w 64. rocznicę zamordowania w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie ks. Władysława Gurgacza SJ ps. "Ojciec", "Sem", kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej w Kościele Miłosierdzia Bożego odbyła się Msza św., a później na Cmentarzu Rakowickim nad grobami ks. Władysława Gurgacza, Stefana Balickiego ps. "Bylina" i Stanisława Szajny ps. "Orzeł" uroczystości, upamiętniające bohaterskich żołnierzy PPAN.
Więcej14 września odbyły się w Krakowie uroczystości rocznicowe upamiętniające bitwę w lasach Złotego Potoku koło Częstochowy. Stoczył ją 11 września 1944 r. w drodze na pomoc walczącej Warszawie Samodzielny Batalion Partyzancki "Skała", złożony z żołnierzy krakowskiego Kedywu AK.
WięcejDwudniowy XXIII Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich Sucha Polana - Kudłacze rozpoczął się 14 września polową Mszą św. odprawioną w intencji partyzantów AK i BCH poległych za Ojczyznę, w czasie walk z okupantem oraz za pomordowaną przez hitlerowców ludność cywilną.
WięcejPracownicy Muzeum AK wzięli udział w tegorocznych uroczystościach Dnia Pamięci Ofiar Gestapo. Po Mszy św. uczestnicy zgromadzili się przed Domem Śląskim przy ul. Pomorskiej 2, gdzie w czasie wojny mieściła się siedziba komendy policji.
WięcejWojewództwo Małopolskie włączyło siedzibę Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila" do Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Organizacja Szlaku jest jednym z elementów przygotowań do obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.
Więcej8 września 2013 r. odbyła się XLII Pielgrzymka Żołnierzy Armii Krajowej na Jasną Górę. Kombatanci wzięli udział w Mszy św. odprawionej w związku z przypadającym tego dnia świętem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i 67. rocznicą Aktu Poświęcenia całego narodu Niepokalanemu Sercu Maryi.
WięcejW dniu 7 września w Kościele O.O Kapucynów przy ul. Loretańskiej 10 w Krakowie odbyła się tradycyjna wrześniowa Msza Święta zamówiona przez Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu "Maria" w Krakowie.
Więcej6 września w Domu Kombatanta RP w Nowej Hucie odbyło się seminarium poświęcone 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Stało się ono okazją do prezentacji przygotowanej przez Muzeum AK wystawy zdjęć Karola Bieniaka z pogrzebu gen. Sikorskiego.
WięcejRok Żołnierzy Wyklętych to pierwszy ogólnopolski projekt edukacyjno - historyczny upamiętniający Bohaterów podziemia antykomunistycznego na tak dużą skalę. Zainicjowała go Fundacja Niepodległości, a jednym z partnerów jest Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
WięcejKałużówka to miejsce gdzie w czasie II Wojny Światowej podczas Akcji "Burza" oddziały AK obwodu Dębickiego stoczyły największą bitwę partyzancką w Polsce południowo - wschodniej. Oddziałami dowodził mjr Adam Lazarowicz ps. "Klamra".
WięcejPodczas tegorocznych obchodów wybuchu II wojny światowej w Krakowie, w galerii Wielkich Polaków Parku im. Henryka Jordana odsłonięto popiersie gen. Stanisława Sosabowskiego, legendarnego dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
WięcejWrocławski filmowiec Sławomir Stanisław Górski jest reżyserem powstającego filmu dokumentalnego o majorze Adamie Lazarowiczu, komendancie dębickiego obwodu Armii Krajowej i wiceprezesie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
WięcejOgłoszono kolejne nazwiska ofiar terroru komunistycznego, zidentyfikowanych w wyniku prac ekshumacyjnych na warszawskich Powązkach. Wśród nich są m.in. legendarni dowódcy Hieronim Dekutowski "Zapora" i Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".
Więcej20 sierpnia 2013 r. minęła 70. rocznica śmierci bohaterskiego żołnierza "Żelbetu" AK Kazimierza Kołaczkowskiego, który poległ w akcji na niemieckie magazyny wojskowe na Rakowicach.
WięcejGlisne, Cuprówka czy Szczawa, każde z tych miejsc w szczególny sposób na Ziemi Limanowskiej jest poświęcone działalności konspiracyjnej żołnierzy polskiego podziemia w czasach walki z niemieckim i sowieckim okupantem.
Więcej12 sierpnia 2013 r. w wieku 87 lat odszedł Ryszard Jakubowski, por. Armii Krajowej pseudonim "Boruta", żołnierz zgrupowania partyzanckiego mjr Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta" w Górach Świętokrzyskich, uczestnik Powstania Warszawskiego.
Więcej4 sierpnia w Muzeum Armii Krajowej odbyło się spotkanie z Wacławem Szaconiem, ps. "Czarny", żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej na Lubelszczyźnie. Znalazło się ono w programie tegorocznego Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc.
WięcejPodobnie jak w całym kraju, również w Krakowie uczczono 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji "Burza". Jednym z elementów obchodów było spotkanie i otwarcie nowej wystawy w Muzeum Armii Krajowej.
Więcej16 lipca 2013 r. w salach muzealnych Kopca Kościuszki otwarta została przygotowana przez Muzeum Armii Krajowej wystawa "Pogrzeb gen. Władysława Sikorskiego w obiektywie Karola Bieniaka". W spotkaniu uczestniczył Jerzy Bieniak, syn autora fotografii.
WięcejMuzeum AK w I półroczu 2013 r. wzięło udział w drugiej edycji projektu edukacyjnego UMWM "Bon Kultury". Tym razem objął on 12 instytucji kultury w Małopolsce. W ciągu sześciu miesięcy w zajęciach "Spotkania z bronią w Muzeum AK" wzięło udział blisko 3 tys. uczestników.
Więcej13 lipca w 69 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Krawczunami zorganizowano w tej podwileńskiej miejscowości uroczystości ku czci Operacji "Ostra Brama", w których wziął udział uczestnik bitwy kpt. Czesław Sawicz "Horski".
WięcejW środę, 10 lipca 2013 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyło się otwarcie wystawy pt. Rzeź Wołyńska oraz towarzysząca mu konferencja naukowa pt. Zagłada ludności wschodnich województw II RP w latach II wojny światowej dokonana przez ukraińskich nacjonalistów - w 70. rocznicę krwawej niedzieli wołyńskiej.
WięcejStowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK apeluje o wsparcie budowy grobu i urządzenie pomnika na Warszawskich Powązkach dla wyjątkowego człowieka i wielkiego patrioty, śp. por Stanisława Leńca ps. "Ryf" z Białoruskiej Rogożnicy.
Więcej5 lipca w wieku 91 lat na wieczną wartę odszedł Janusz Bohdanowicz ps. "Czortek" - żołnierz 7. Brygady "Wilhelma", jeden z najaktywniejszych weteranów wileńskiej AK, do niedawna prezes Okręgu Wileńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.
Więcej4 lipca - w swoje 91 urodziny - wizytę w Muzeum AK złożył wraz z rodziną, przybyły z Rybnika Pan Stanisław Leśko, żołnierz ZWZ-AK i WiN, który podarował nam swój pistolet oraz prawdziwą i fałszywą kennkartę.
WięcejW 70 rocznicę śmierci Gen. Władysława Sikorskiego odprawia została uroczysta msza święta. W Katedrze na Wawelu wspólnie modlili się Prezydent RP Bronisław Komorowski, przedstawiciele władz, weterani II wojny światowej i mieszkańcy.
WięcejDr Antoni Śliwa był żołnierzem Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Po 1989 r. czynnie włączył się do pracy w organizacjach kombatanckich, pracował przy wystawie "Nasza Droga do Niepodległości 1939-1989", która stała się zalążkiem Muzeum Historii Armii Krajowej.
WięcejW Muzeum AK 28 medalami "Pro Memoria" uhonorowano krakowskich żołnierzy AK oraz działaczy społecznych. W imieniu Kierownika UdSKiOR Jana Stanisława Ciechanowskiego medale wręczył Naczelnik Jan Sroka.
WięcejNa dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyło się I Małopolskie Forum Seniorów. Konferencja ta, zorganizowana przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, była zwieńczeniem projektu pn. "PartycypacJA. Seniorzy na rzecz Seniorów w przestrzeni publicznej 60+".
Więcej26 czerwca 2013 r. odbyło się spotkanie Dyrektorów i pracowników instytucji kultury województwa małopolskiego w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Wziął w nim udział również przedstawiciel Muzeum Armii Krajowej.
Więcej24 czerwca 2013 r. w Muzeum AK odbyła się uroczystość pożegnania odchodzącego na emeryturę wieloletniego dyrektora tej placówki Adama Rąpalskiego. W spotkaniu wzięli udział Kombatanci, przedstawiciele władz, członkowie organizacji niepodległościowych, współpracownicy.
WięcejW dniach 22-23 czerwca 2013 r. na trasie Warszawa - Jędrzejów - Wodzisław - Kraków odbył się zorganizowany przez Środowisko Żołnierzy AK Korpusu "Jodła", Rajd Kombatancki Śladami Pamięci Narodowej. Jego uczestnicy odwiedzili m.in. Muzeum Armii Krajowej.
WięcejW dniu 19 czerwca 2013 r. w Muzeum Armii Krajowej im. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie, odbyło się spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie.
Więcej18 czerwca 2013 r. odbyła się w Warszawie konferencja popularnonaukowa w 70. rocznicę katastrofy gibraltarskiej "Generał Władysław Sikorski - życie i działalność", zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Wziął w niej udział również przedstawiciel Muzeum AK.
Więcej16 czerwca w Skale k. Krakowa odbył się XI Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych. Festiwalowi towarzyszyła wystawa dotycząca Żołnierzy Wyklętych ze Skały oraz pokaz broni i wyposażenia wojskowego ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej.
Więcej14 czerwca na Placu Axentowicza w Krakowie pod obeliskiem na Skwerze im. Więźniów Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych Województwo Małopolskie oraz Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizowała obchody Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.
Więcej13 czerwca w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Joanny Kuklińskiej, a w Krakowie odprawiono mszę św. za spokój duszy płk. Ryszarda Kuklińskiego i jego małżonki.
Więcej12 czerwca Artur Jachna, pracownikMuzeum AK, wygłosił referat na V Źródłoznawczej Konferencji "Źródła kultury materialnej w badaniach historycznych (od średniowiecza do współczesności). Charakterystyka i interpretacja" zorganizowanej w Maniowach.
Więcej