Aktualności

01 lut

Polska to kraj przyszłości

admin 2005-02-01

Gdy podejmowaliśmy decyzję o założeniu fabryki w tej części Europy rozważaliśmy kilka lokalizacji, jednak po wnikliwej analizie zdecydowaliśmy się na Polskę, gdyż w największym stopniu odpowiadała naszym oczekiwaniom - rozmowa z Panem Hara Masaharu, prezesem spółki TRI Poland sp. z o.o. w Wolbromiu.

Więcej
01 lut

Terminów dotrzymamy

admin 2005-02-01

Na poprawę bezpieczeństwa na drogach wydaliśmy 14 mln zł, a na budowę chodników 1,2 mln zł - rozmowa ze Zbigniewem Rapciakiem, dyrektorem Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Więcej
01 lut

Nadszedł czas zakasywania rękawów

admin 2005-02-01

W stosunku do pierwszej kadencji przybyło zadań, jak też i w znacznym stopniu rozwinięto zadania, które miał do realizacji marszałek w poprzedniej kadencji - rozmowa z Januszem Sepiołem, Marszałkiem Województwa Małopolskiego, Wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

Więcej
01 lut

Najlepsze przedsięwzięcia roku w Małopolsce

admin 2005-02-01

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, w ramach Konkursu "Najlepsze przedsięwzięcia Roku 2004 w Małopolsce", wyróżnia najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym, ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji, jakości życia mieszkańców, inwestycje infrastrukturalne, ekspansywne firmy z Małopolski, z nowymi technologiami, tworzące nowe miejsca pracy. IV edycja Konkursu oraz konferencja są znakomitą okazją do promocji "lokomotyw Małopolski", najważniejszych inicjatyw, spektakularnych dokonań oraz ważnych gospodarczo i społecznie inwestycji, wpływających na dynamiczny rozwój Małopolski.

Więcej
01 cze

Małopolska w przeszłości i dziś

admin 1999-06-01

Przy przeprowadzaniu podziałów administracyjnych naszego kraju od odzyskania niepodległości w 1918 roku nie nawiązywano w zasadzie do historycznych dzielnic z czasów przedrozbiorowych. Dopiero ostatnia reforma z ubiegłego roku stara się - przynajmniej w nazwach poszczególnych województw - nawiązać do historycznej tradycji. Dzięki temu jedno z województw z siedzibą w Krakowie nazwano Województwem Małopolskim.

Więcej
30 cze

Nowi Członkowie SGM

admin 1998-06-30

Boguchwała, Chłopice, Czarna, Ćmielów, Dębica, Dynów, Iwaniska, Lubaczów, Łańcut, Padew Naradowa, Pawłosiów Pierzchnica, Radziechowy-Wieprz, Radymno, Samborzec Sanok, Sedziszów, Tarnowiec, Ułanów, Wierzchosławice, Żarki.

Więcej
30 cze

Bonifratrzy w Polsce

admin 1998-06-30

Zakon Szpitalny św. Jana Bożego - twórcą zakonu był Jan Ciudad (1495-1550), kanonizowany jako Jan Boży za pontyfikatu papieża Aleksandra VIII w 1690 roku, a w roku 1886 ogłoszony patronem chorych i szpitalnictwa. Zakon zatwierdzony został w roku 1572 przez papieża Piusa V, który nadal mu regułę św. Augustyna.

Więcej
30 cze

Samorządy przeciw bezrobociu

admin 1998-06-30

Zmiany w kształcie i zakresie działania organów administracyjnych państwa połączone ze zmianami granic terytorialnych oraz uprawnień i obowiązków poszczególnych instytucji są szczególnie istotne, jako że oznaczają ingerowanie w sposoby "samorządzenia się" społeczeństwa. Oznaczają one inne niż dotychczas reguły działania społeczeństwa i państwa w stosunku do poszczególnych części składowych zbiorowości.

Więcej
30 cze

Godło i Barwa Polski Samorządowej

admin 1998-06-30

Tożsamość regionalna wyrażona poprzez znaki, symbole i barwę, nabiera w chwili obecnej większego znaczenia, zwłaszcza w przededniu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Niezmiernie ważnym elementem tożsamości jest identyfikacja wizualna miast i gmin, której przede wszystkim służą herby i flagi.

Więcej
30 cze

Surowe zasady heraldyki

admin 1998-06-30

Wiele miejscowości nie przywiązuje zbytniej wagi do herbu traktując go jako mało istotny ozdobnik. Zapomina się o tym, ze jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych znaków naszej cywilizacji mającym już blisko 800 - letnią tradycję.

Więcej
30 cze

Autostrada A-4

admin 1998-06-30

Transformacja ustrojowa i gospodarcza zapoczątkowana w Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych wymusiła konieczność nowego spojrzenia na sprawy polityki zagospodarowania przestrzennego kraju. Przedmiotem tej polityki staje się świadome oddziaływanie na zagospodarowanie kraju w sposób współzależny z priorytetami strategii jego rozwoju.

Więcej
30 cze

Tak dla autostrady A-4

admin 1998-06-30

Stowarzyszenie Gmin Małopolski, w ramach podejmowanych na rzecz rozwoju regionalnego inicjatyw, podnosi po raz kolejny kwestię budowy autostrady A4. Dyskusja nad Rządowym Programem Budowy Autostrad na forum samorządów terytorialnych i przy udziale przedstawicieli administracji rządowej jest szczególnie uzasadniona w przededniu wprowadzenia reformy administracyjnej państwa.

Więcej
30 cze

Liga Powiatowa

admin 1998-06-30

Niedawno w Sądzie Wojewódzkim zostało zarejestrowane stowarzyszenie pod nazwą "Liga Powiatowa". Ma ono swoją siedzibę w Proszowicach. Tam też w sobotę 2 maja w Sali Kameralnej miejscowego Centrum Kultury i Wypoczynku odbyło się walne Zebranie Członków tego stowarzyszenia.

Więcej
30 cze

Kontrakt Regionalny Małopolski z Podbeskidziem

admin 1998-06-30

Środowisko regionalne Małopolski, w trosce o właściwy kształt przyszłego Regionu, wychodząc naprzeciw aspiracjom Podbeskidzia, gotowe jest przyjąć nazwę stosowną do granic wspólnego Regionu - Małopolska i Śląsk Cieszyński lub Małopolska i Podbeskidzie i deklaruje szczególnie duże zaangażowanie w dążeniu do osiągnięcia wspólnie nakreślonych celów zrównoważonego regionu.

Więcej
30 cze

Nowe województwa w południowo-wschodniej Polsce

admin 1998-06-30

Rządowa propozycja nowego podziału administracyjnego wprowadza nowe nazwy dla tworzonych jednostek. Jej autorzy nadają projektowanym województwom nazwy historycznych prowincji, co spotyka się także w innych krajach, we Francji, Włoszech czy w Niemczech. Nazwy takie pochodzą zwykle od dawnych księstw, hrabstw i prowincji stanowiących kiedyś oddzielne, a nawet autonomiczne całości.

Więcej
30 cze

Prywatyzacja i powszechne uwłaszczenie

admin 1998-06-30

Kilka lat temu zjechali do Tamowa zachodni biznesmeni, a pragnący im zaimponować ówczesny wojewoda pochwalił się, że oto restauracja, w której spożywają obiad wraz z hotelem, w którym mieszkają, należy do niego, bo jest on tzw. organem założycielskim tego przedsiębiorstwa. Słuchacze nie mogli wyjść z podziwu, dlaczego polski rząd wziął się za prowadzenie restauracji.

Więcej
30 cze

Na początku była sól...

admin 1998-06-30

Tak można byłoby metaforycznie określić początki Bochni jako osady, a potem miasta, parafrazując słynne zdanie z najsławniejszej księgi świata. Co do tego, że właśnie soli to miasto zawdzięcza powstanie i kilkusetletnią, dostatnią na ogół, egzystencję, raczej nie ma wątpliwości. I wciąż jeszcze wierzymy, choć wiara ta wystawiona jest na coraz cięższą próbę, że także przyszłość Bochni będzie związana z prastarą żupą solną, przystosowaną do nowych funkcji, zgoła nie wydobywczych.

Więcej
30 cze

Wyjazd SGM do Stanów Zjednoczonych

admin 1998-06-30

W dniach 20 marca - 4 kwietnia 1998 delegacja 55 Prezydentów i Burmistrzów z Małopolski i Śląska przebywała w USA. Delegacji przewodniczył Kazimierz Barczyk - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Małopolski oraz Stanisław Zając - Wicemarszałek Sejmu RP.

Więcej
30 cze

Podhale w Unii

admin 1998-06-30

Samorządowcy Podhala, przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego z Prorektorem prof. Stanisławem Hodorowiczem oraz zaproszeni ministrowie: Kazimierz Barczyk i Jerzy Adam Stępień, a także prof. Tadeusz Kołodziej z Komitetu Integracji Europejskiej spotkali się 1 czerwca 1998 r. w Auli Collegium Maius krakowskiej Alma Mater. W ten sposób zakończył się cykl szkoleń: "Samorządy Podhalańskiego Związku Gmin w Zjednoczonej Europie - warunki i metody działania" zorganizowany wspólnie przez władze PZG oraz Fundację dla UJ, a przeznaczony dla burmistrzów, wójtów, przewodniczących Rad oraz innych reprezentantów władz gmin skupionych w Związku.

Więcej
30 cze

700 lat Złotego Potoku

admin 1998-06-30

Roku Pańskiego 1298, jako w kronikach spisane zostało, S. P. Bartosz z rodu Odrowążów we wsi Potok pierwszy kościół budować kazał, czynem owym z przepastnych mroków historii dzieje przodków tej ziemi wydobywając.

Więcej
30 cze

Akcja Małolat

admin 1998-06-30

Uchwała Nr XXXV/210/98 Rady Gminy w Skrzyszowie z dnia 30 kwietnia 1998 r. w sprawie działań mających na celu ograniczenie zjawisk przestępczości i demoralizacji nieletnich.

Więcej
30 cze

Małopolski program rozwoju wsi i rolnictwa

admin 1998-06-30

Rozpoczynamy trudny proces integracji europejskiej. Musimy dostosować prawo i gospodarkę do warunków jakie stawia nam Europa. Sami stawiamy sobie zadanie, by znaleźć się w Unii jako partnerzy jej podmiotów, a nie z jednej strony balast, z drugiej zaś rezerwuar taniej siły roboczej. Najpoważniejszym bez wątpienia problemem będzie dostosowanie polskiego rolnictwa.

Więcej
30 cze

Deklaracja I Konwencji Powiatów

admin 1998-06-30

Po ośmiu latach działania samorządu terytorialnego w gminach jesteśmy w przededniu wprowadzenia samorządu lokalnego na poziomie powiatu. Istniejące więzi historyczne, ekonomiczne i kulturowe znajdą odzwierciedlenie w podziale administracyjnym i strukturze administracji. Potrzeby wprowadzenia samorządowych powiatów nikt już nie kwestionuje.

Więcej
30 cze

Forum Regionów Rzeczypospolitej w Krakowie

admin 1998-06-30

20 kwietnia 1998 r. odbyło się w Krakowie spotkanie 200 przedstawicieli środowisk samorządowych z nowych województw-regionów. Organizatorami spotkania były Stowarzyszenie Gmin Małopolski wraz z Federacją Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich. Patronat nad nim roztoczyli Marszałek Sejmu Maciej Płażyński i Premier Jerzy Buzek.

Więcej
31 mar

Nowi członkowie Stowarzyszenia Gmin Małopolski

admin 1998-03-31

Kazimierz Barczyk: Stowarzyszenie Gmin Małopolski liczy w tej chwili 148 członków. Jesteśmy największą organizacją samorządową w Polsce. Wszystkich nowych członków witamy w Stowarzyszeniu i gratulujemy podjętej decyzji, która została wyrażona uchwałą poszczególnych rad miejskich i gminnych.

Więcej
31 mar

Spotkanie 12 Regionów

admin 1998-03-31

Dnia 22 lutego br. w Pałacyku Myśliwskim w Promnicach koło Tychów odbyło się spotkanie przedstawicieli dużych regionów, które w przyszłości staną się najprawdopodobniej województwami samorządowe - rządowymi.

Więcej
31 mar

Polski samorząd w Unii

admin 1998-03-31

W dniach 9-10 lutego 1998 roku odbyło się w Rzeszowie I Seminarium Szkoleniowe zatytułowane "Struktury Samorządowe w aspekcie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej", którego organizatorami była Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Gmin Małopolski.

Więcej
31 mar

III Małopolskie Targi Gmin

admin 1998-03-31

Specjalistyczna impreza targowa przeznaczona dla urzędów gmin, miast, województw, agencji rozwoju regionu oraz dla firm i osób profesjonalnie związanych z problemami komunalnymi i samorządowymi.

Więcej
31 mar

Ciężkowice ponownie miastem

admin 1998-03-31

W dniu 28 lutego nastąpiło uroczyste wręczenie praw miejskich Ciężkowicom. W uroczystościach wzięli udział: Wicepremier Janusz Tomaszewski oraz Kazimierz Barczyk Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Wojewoda Tarnowski Aleksander Grad.

Więcej
31 mar

Małopolska Jakość

admin 1998-03-31

Na terenie Polski Południowo -Wschodniej istnieje poważna ilość podmiotów gospodarczych zajmujących się produkcją, handlem i usługami. Wiele z nich osiąga bardzo dobre wyniki gospodarcze.

Więcej
31 mar

II Konferencja Miasta w Internecie

admin 1998-03-31

Czy Internet zmieni skutecznie dotychczasowe sposoby zarządzania gminą? Czy pomoże wójtowi w zdobyciu specjalistycznych informacji? Czy dzięki Internetowi skontrolujemy procę parlamentarzysty wywodzącego się z naszego miasta?

Więcej
31 mar

Kapituła Herbu Samorządowego

admin 1998-03-31

Powszechna nieznajomość zasad heraldyki spowodowała, że w wielu miejscowościach wiszą bohomazy udające herby. Przystają przed nimi cudzoziemcy, fotografowie, wymieniają złośliwi uwagi. Gminy nie zamierzają jednak nic zmienić, bo "radnym ten herb bardzo się podoba".

Więcej
31 mar

Nowy ustrój administracji publicznej

admin 1998-03-31

W ostatnich dniach 1997 roku Rząd przesłał do Parlamentu projekty ustaw o samorządzie województwa i administracji rządowej w województwie. Jednocześnie, Rząd zaakceptował poselski projekt ustawy o samorządzie powiatowym, traktując go jako spójny z koncepcją reformy administracji, proponowanej przez Radę Ministrów.

Więcej
31 mar

Polacy na Białorusi

admin 1998-03-31

Stowarzyszenie Gmin Małopolski nawiązało w ub. roku współpracę ze Związkiem Polaków na Białorusi. W dniu 19 listopada 1997 przedstawiciele obu organizacji podpisali porozumienie o współpracy SGM z ZPB w dziedzinie wspierania i niesienia pomocy polskim szkołom, organizacjom kulturalnym i oświatowym działającym obecnie na Białorusi.

Więcej
31 mar

Konferencja - reformy ustrojowe państwa

admin 1998-03-31

Druga z kolei konferencja SGM poświęcona planowanej reformie państwa odbyła się 14 lutego 1998. Zorganizowana została wspólnie z Zarządem Regionu NSZZ Solidarność Małopolska.

Więcej
31 mar

Reformy ustrojowe administracji publicznej

admin 1998-03-31

Blisko 300 osób przybyło 30 stycznia 1998 roku do sali obrad Rady Miasta Krakowa na spotkanie z Minister Teresą Kamińską, Pełnomocnikiem Rządu ds. Reform Społecznych i Wiceprzewodniczącą Komitetu Społecznego Rady Ministrów oraz Jerzym Stępniem, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Konferencję otworzył Przewodniczący Zarządu SGM Kazimierz Barczyk, zapowiadając, iż jest ona pierwszą z całej serii przygotowywanej przez Stowarzyszenie.

Więcej
31 mar

Gminom się nie odmawia

admin 1998-03-31

Na III Ogólnopolskim Balu Samorządowym, jaki odbył się 14 lutego w Teatrze Słowackiego w Krakowie, Marian Krzaklewski odebrał tytuł "Człowieka Roku 1997" przyznany mu przez Federację Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich. Równocześnie Stowarzyszenie Gmin Małopolski -członek Federacji - przyznało dwa tytuły "Małopolanina Roku 1997", którymi obdarzono emerytowanego arcybiskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka oraz Burmistrza Zakopanego Adama Bachledę - Curusia.

Więcej
31 gru

Małopolska w Internecie

admin 1997-12-31

Na początek skonstatować trzeba - któryż to raz z kolei w ostatnich latach? - że żyjemy w kraju paradoksów; od kilkunastu miesięcy Małopolska należy do regionów najdynamiczniej rozwijającego się "samorządowego Internetu" mimo słabo - by nie powiedzieć najsłabiej w kraju - rozwiniętej infrastruktury łączy umożliwiających korzystanie z usług oferowanych w sieci Internet.

Więcej
31 gru

Internet dla gmin

admin 1997-12-31

W trakcie trwania powodzi (dotknęła ona 10% terytorium Polski) do pomocy solidarnie włączyły się miliony osób w całej Polsce, organizacje charytatywne, Kościół katolicki i inne kościoły, gminy oraz różnego rodzaju stowarzyszenia w tym regionalne związki i stowarzyszenia gmin.

Więcej
31 gru

Samorząd i stowarzyszenia gmin w USA

admin 1997-12-31

Poniższe ogólne uwagi są częścią podsumowania stażu, który na zaproszenie Freedom House/National Forum Foundation odbyłem w amerykańskich organizacjach samorządowych we wrześniu i październiku 1997roku.

Więcej
31 gru

W cieniu Łukaszenki

admin 1997-12-31

W cieniu Łukaszenki - Z prezesem Związku Polaków na Białorusi Tadeuszem Gawinem rozmawia Maciej Korkuć.

Więcej
31 gru

Symbole i tradycje samorządowe

admin 1997-12-31

Wokół herbów samorządowych narosło wiele nieporozumień. Do 1990 roku prawo do własnego symbolu miały tylko miasta i województwa. Dopiero ustawa o samorządzie terytorialnym pozwoliła również gminom na ustanowienie własnych herbów.

Więcej
31 gru

Wzrasta rola regionów w UE

admin 1997-12-31

Komitet Regionów UE uważa, że poszerzenie UE stanowi wyzwanie zbyt wielkie, by państwa członkowskie mogły się obejść bez jego pomocy.

Więcej
31 gru

Możliwości pomocy dla samorządu terytorialnego

admin 1997-12-31

Samorząd terytorialny, w kraju stowarzyszonym z Unią Europejską, może upatrywać źródeł finansowania swej działalności we wszystkich unijnych funduszach strukturalnych i pomocowych ujętych w system celów, instrumentów, inicjatyw, programów, projektów i grantów. Przeznaczeniem tych środków jest zmniejszenie różnic regionalnych, budowa spójności przestrzennej i wzmocnienie współpracy regionów.

Więcej

rekordów: 261, na stronach: 6