W 15-lecie istnienia - Instytut Katyński w Polsce
admin 1994-10-31Właśnie rozpoczęły się wstępne prace ekshumacyjne w Katyniu. Zawdzięczamy to także działalności Instytutu Katyńskiego w Polsce.
WięcejWłaśnie rozpoczęły się wstępne prace ekshumacyjne w Katyniu. Zawdzięczamy to także działalności Instytutu Katyńskiego w Polsce.
WięcejŚwiatowe prawykonanie poematu symfonicznego "Harfy Papuszy" odbyło się 24 czerwca br. na Błoniach Krakowskich. Stanowił on inaugurację obchodów 50. rocznicy holocaustu Romów.
WięcejW ubiegłym roku rowerzyści zniszczyli w Tatrach niemal wszystkie piktogramy zakazujące lub zezwalające im na poruszanie się po szlakach. Zdarzały się także potrącenia turystów pieszych. Przepisy obowiązujące w Tatrzańskim Parku Narodowym dla niektórych szaleńców na górskich rowerach nie stanowią najmniejszej przeszkody, by jeździe z dowolną prędkością po najbardziej eksponowanych szlakach, nie zważając przy tym na bezpieczeństwo własne i innych.
WięcejPo obu stonach drogi Kraków-Olkusz-Katowice, na obrzeżach Ojcowskiego Parku Narodowego mieści się gmina Jerzmanowice. Będąc w Krakowie, żal byłoby nie poświęcić choćby kilku godzin na jej zobaczenie, tym bardziej, że od miasta dzieli ją zaledwie 20 km.
WięcejGmina Nowy Wiśnicz położona jest około 50 km od Krakowa. Obszar 8 249 ha zamieszkuje 11,9 tys osób.
WięcejNie znana jest dokładna data powstania Oświęcimia. Z przekazów źródłowych wynika, że gród i zamek wyrosły w pierwszym okresie państwowości polskiej: około 1179 r.
WięcejMaleńka, położona tuż nad słowacką granicą Dukla jest najmniejszym miastem należącym do Związku Miast Polskich.
Więcej26 sierpnia przedstawiciele 16 polskich gmin i miast oraz reprezentanci samorządów, skupionych w 4 słowackich powiatach podpisali zasadnicze dokumenty, powołujące Euroregion "Tatry". W ten sposób na terenie Małopolski rozpoczął działalność drugi, po "Karpatach" Euroregion integrujący społeczności lokalne po obu stronach szczelnej do niedawna granicy.
WięcejW wyniku przeprowadzonych rozmów pomiędzy przedstawicielami Towarzystwa Krzewienia Przedsiębiorczości i Stowarzyszenia Gmin Małopolski przedstawiamy Państwu ofertę rozwoju gospodarczego gminy.
WięcejOstateczna wersja Honorowego Kodeksu Radnego została przyjęta dopiero w czerwcu na ostatniej sesji Sejmiku. Nie jest to dokument wiążący dla samorządów, ale twórcy kodeksu oczekują na dyskusje w środowisku działaczy samorządowych oraz wprowadzenie zasad, zawartych w Kodeksie do bieżącej działalności rad i urzędów.
WięcejPrzed trzema laty amerykańska firma EER, na zlecenie rządu polskiego opracowała "Plan Generalnego Rozwoju i Program Inwestycyjny Polskiego Lotnictwa Cywilnego". Wymieniono w nim tylko trzy lotniska, które powinny mieć pełny ruch międzynarodowy: Warszawę, Gdańsk i Kraków.
WięcejW latach 50. w powstającej dopiero Nowej Hucie było więcej restauracji, barów i kiosków z alkoholem niż w całym Krakowie, centrum turystycznym powojennej Polski. Natomiast, jak przy stało na wzorcowe miasto komunizmu - nie było tam kościoła. Walki o jego powstanie są jednym z najmniej znanych wydarzeń naszej powojennej historii, mimo ze polała się w nich krew.
Więcej"Lista Schindlera", już od grudnia 1993 roku obecna na amerykańskich ekranach, od początku uznana została za wydarzenie filmowe nie tylko ostatniego roku.
WięcejNiezwykła sceneria przełomu Dunajca, uważanego za jeden z najpiękniejszych rzecznych przełomów świata, stać się może w tym roku miejscem niecodziennej "walki". Gdyby doszło tu do otworzenia przejścia granicznego, "staną" flisacy. Choć żartem, to powiedzieli stanowczo: "trzeba będzie po ciupagi iść".
WięcejZ 2700 czasopism ukazujących się w Polsce, blisko 1100 tytułów, to gazety lokalne. Dziś trudno znaleźć gminę, która nie miałaby własnej gazety, lub nie przygotowywałaby się do jej wydania.
WięcejKodeks Postępowania Władz Lokalnych, nazywany też Kodeksem Radnego ma niewiele wspólnego z Kodeksem Karnym czy Cywilnym. Można nawet z dużą dozą słuszności powiedzieć, że powstaje on właśnie po to, aby przedstawiciele władz lokalnych nie musieli zbyt często spotykać się z prawem karnym.
WięcejZ przewodniczącym Rady Miasta Tarnobrzega Kazimierzem Gąsiorem rozmawia Marek Szczepanek.
WięcejO zagranicznych kontaktach Stowarzyszenia Gmin Małopolski z prezesem zarządu Władysławem Wyka rozmawia Marek Szczepanek.
WięcejZ inicjatywą złożenia wizyty Ojcu Świętemu wystąpił Przewodniczący Rady Stowarzyszenia Gmin Małopolski Kazimierz Barczyk. Po krótkich przygotowaniach kilkudziesięciu przedstawicieli gmin: - burmistrzów, wójtów, przewodniczących rad i radnych Polski Południowej od Żywca po Przemyśl wyjechało do Włoch w okresie wielkanocnym.
WięcejPod takim hasłem odbyła się 27 kwietnia br. w Krakowie konferencja komputerowa, którą zorganizowało Stowarzyszenie Gmin Małopolski. Wzięli w niej udział m.in. Wiesław Matras - dyrektor Biura Informatyki Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, przedstawiciele gmin stowarzyszonych w SGM, jak również małopolskich gmin nie związanych z SGM, reprezentanci Sejmików Samorządowych z 10 województw południowej Polski, władze Stowarzyszenia oraz najpoważniejsze firmy komputerowe działające od lat w naszym regionie, takie jak: "Efekt", "Zeto", "Korelacja", "Memax", "Elektronika", "doktor Q".
WięcejZ Kazimierzem Barczykiem - Przewodniczącym Rady Stowarzyszenia Gmin Małopolski - rozmawia Marek Szczepanek.
WięcejCezary Owerkowicz z powodzeniem uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1965 roku. W czasie następnej edycji tej imprezy poznał bardzo utalentowaną pianistkę z Bielska-Białej Annę Krzeczek. Od ośmiu lat państwo Owerkowiczowie są wykładowcami pianistyki w Higher Institute of Music w Al-Kuwait.
WięcejJako zupełnie mały chłopczyk nie będący jeszcze nawet nastolatkiem napisałem sobie wierszyk: Jugosławia duża Jugosławia piękna sześć republik ma i dużo dużo szczęścia. Tuz po tym, jak przestałem być nastolatkiem, rozpoczął się dramat...
WięcejPatrząc z Zakopanego na Giewont czy Kasprowy Wierch można odnieść wrażenie, że nasze Tatry są piękne. Po ich drugiej stronie widok jest nie mniej okazały.
WięcejZ Prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego "Therma" Józefem Nieokosem rozmawia Leszek Dudziak.
WięcejPolitycy, zasięgajcie porad gastrologów: co obywatel może jeszcze strawić.
WięcejPonad sto lat upłynęło od czasu. kiedy Artur Hazelius w Sztokholmie. na wyspie Djurgarden założył pierwszy skansen. W ciągu wieku idea tworzenia muzeów na wolnym powietrzu rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty.
WięcejKsiążki autora "Solaris" są dziś najczęściej tłumaczonymi na języki obce dziełami polskich twórców literatury.
WięcejLegenda głosi o zejściu się przy źródle w roku 810, po długiej wędrówce, trzech braci - książąt: Bolka, Cieszka i Leszka, którzy ciesząc się z tego spotkania zbudowali miasto Cieszyn. Faktycznie w IX wieku istniał już tam gród. Po pierwszej wojnie światowej część miasta, po lewej stronie granicznej Olzy znalazła się w Czechach, a większa, prawobrzeżna, przypadła Polsce.
WięcejOd czasu kiedy w Ustawie o samorządzie terytorialnym pojawił się zapis o przejęciu przez gminy szkół podstawowych z dniem l stycznia 1994 roku sprawa ta była tematem już niezliczonej ilości spotkań, narad i konferencji.
WięcejMożna zaryzykować twierdzenie, że piłkarska wiosna należała do Krakowa. Co rusz w kontekście footballowym mówiło się o Krakowie. Bynajmniej nie chodziło o wysoki poziom sportowy drużyn z królewskiego miasta. Bardziej o całą otoczkę wokół kopanej.
WięcejZ dyrektorem "AQUA" SA w Bielsku-Białej Bogdanem Traczykiem rozmawia Leszek Dudziak.
WięcejBudowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji jest zmorą wielu gmin. Stosunkowo łatwo można namówić mieszkańców do ponoszenia dużych ciężarów, związanych z zakładaniem wodociągów. Znacznie mniej chętnych, chce zainwestować własne pieniądze i pracę w doprowadzenie otoczenia do porządku.
WięcejCzy czekają Państwo w sobotni wieczór na film sensacyjny bądź horror? Jesli tak to spieszę donieść, że mniej więcej w tym samym czasie na jednej z aren rozgrywał się spektakl o podobnej wymowie, tyle że na żywo.
WięcejWieliczka, miasto, znajdujące się 15 km od centrum Krakowa, znane jest ze względu na jedyną w świecie, działającą bez przerwy od średniowiecza kopalnię soli oraz podziemne muzeum górnictwa solnego, które odwiedza rocznie około 700 tysięcy turystów.
WięcejStrategie wdrażania w Polsce systemu taksacji i podatku od wartości nieruchomości.
WięcejWśród licznych plag nękających dobra kultury do najpowszechniejszych należą pożary obiektów zabytkowych oraz rozwinięte na szeroką skalę kradzieże i przemyt dzieł sztuki.
WięcejRozmawiamy z burmistrzem Suchej Beskidzkiej - Ryszardem Listwanem.
WięcejKraj, który nie rozwija kadry naukowej, nie łoży na badania naukowe, nie ma szansy na samodzielność państwową. to co dzieje się w kręgach naukowych, zwłaszcza na polskich uczelniach prowadzi do jednego wniosku: los ów czeka Polskę już w niedalekiej przyszłości.
WięcejKolejnym etapem postępującej samorządności gminnej ma być przejęcie przez samorządy lokalne z dniem pierwszego stycznia przyszłego roku szkół podstawowych.
WięcejMetoda zawiera rozwiązania praktycznie użyteczne dla ogniw gminnego samorządu. Istotę metody stanowi przekład zasad i sformułowań teoretycznych na Język działań praktycznych stosowanych w samorządzie, co pomniejsza szkody występujące przy bieżącym intuicyjnym improwizowaniu tych działań.
WięcejSpołeczeństwo polskie znajduje się w okresie zmian, które sprowadzają się do kształtowania się społeczeństwa demokratycznego i jego instytucji. Na przeszkodzie stoi jednak przerwana tradycja aktywności obywatelskiej. Ważne jest więc odbudowanie jej i przygotowanie ludzi do funkcjonowania w społeczeństwie demokratycznym i gospodarce rynkowej.
WięcejKraków to miasto w którym od wieków historia toczy na pewno się wraz z losami kamienic. Różne to losy i większość z nich nadawałaby się na mini seriale filmowe. Odwiedziliśmy jedną z nich znajdującą się w Małym Rynku pod numerem 4.
WięcejRozmowa z Wiktorem Łagowskim-Horwathem, dziennikarzem i pisarzem, autorem bestsellera "Święte Wilki".
WięcejNie chcemy upaństwowienia człowieka, lecz uczłowieczenia państwa. Stańmy się znów ludźmi, abyśmy mogli być obywatelami, abyśmy mogli być państwami.
WięcejPrzed trzema laty nastąpiła rewolucja samorządowa, przejęcie władzy "z marszu" przez ludzi nie przygotowanych a odtąd odpowiedzialnych za rządzenie. Nowi radni połączyli pracę z nauką. Zerwano z poprzednią koncepcją jednolitych rad narodowych powstałą w 1951 roku.
WięcejRozmowa z Anną Radwan, aktorką Teatru Starego w Krakowie.
Więcej