Aktualności

31 paź

Harfy Papuszy Jana K. Pawluśkiewicza

admin 1994-10-31

Światowe prawykonanie poematu symfonicznego "Harfy Papuszy" odbyło się 24 czerwca br. na Błoniach Krakowskich. Stanowił on inaugurację obchodów 50. rocznicy holocaustu Romów.

Więcej
31 paź

Tatry i rowerowy szał

admin 1994-10-31

W ubiegłym roku rowerzyści zniszczyli w Tatrach niemal wszystkie piktogramy zakazujące lub zezwalające im na poruszanie się po szlakach. Zdarzały się także potrącenia turystów pieszych. Przepisy obowiązujące w Tatrzańskim Parku Narodowym dla niektórych szaleńców na górskich rowerach nie stanowią najmniejszej przeszkody, by jeździe z dowolną prędkością po najbardziej eksponowanych szlakach, nie zważając przy tym na bezpieczeństwo własne i innych.

Więcej
31 paź

Małopolska w przekroju - Jerzmanowice-Przeginia

admin 1994-10-31

Po obu stonach drogi Kraków-Olkusz-Katowice, na obrzeżach Ojcowskiego Parku Narodowego mieści się gmina Jerzmanowice. Będąc w Krakowie, żal byłoby nie poświęcić choćby kilku godzin na jej zobaczenie, tym bardziej, że od miasta dzieli ją zaledwie 20 km.

Więcej
31 paź

Małopolska w przekroju - Oświęcim

admin 1994-10-31

Nie znana jest dokładna data powstania Oświęcimia. Z przekazów źródłowych wynika, że gród i zamek wyrosły w pierwszym okresie państwowości polskiej: około 1179 r.

Więcej
31 paź

Granica która łączy - Euroregion Tatry

admin 1994-10-31

26 sierpnia przedstawiciele 16 polskich gmin i miast oraz reprezentanci samorządów, skupionych w 4 słowackich powiatach podpisali zasadnicze dokumenty, powołujące Euroregion "Tatry". W ten sposób na terenie Małopolski rozpoczął działalność drugi, po "Karpatach" Euroregion integrujący społeczności lokalne po obu stronach szczelnej do niedawna granicy.

Więcej
31 paź

Samorząd i Biznes

admin 1994-10-31

W wyniku przeprowadzonych rozmów pomiędzy przedstawicielami Towarzystwa Krzewienia Przedsiębiorczości i Stowarzyszenia Gmin Małopolski przedstawiamy Państwu ofertę rozwoju gospodarczego gminy.

Więcej
31 paź

Honorowy Kodeks Radnego

admin 1994-10-31

Ostateczna wersja Honorowego Kodeksu Radnego została przyjęta dopiero w czerwcu na ostatniej sesji Sejmiku. Nie jest to dokument wiążący dla samorządów, ale twórcy kodeksu oczekują na dyskusje w środowisku działaczy samorządowych oraz wprowadzenie zasad, zawartych w Kodeksie do bieżącej działalności rad i urzędów.

Więcej
31 paź

Balice - lotnisko na miarę XXI wieku

admin 1994-10-31

Przed trzema laty amerykańska firma EER, na zlecenie rządu polskiego opracowała "Plan Generalnego Rozwoju i Program Inwestycyjny Polskiego Lotnictwa Cywilnego". Wymieniono w nim tylko trzy lotniska, które powinny mieć pełny ruch międzynarodowy: Warszawę, Gdańsk i Kraków.

Więcej
30 cze

W obronie Krzyża i Wolności

admin 1994-06-30

W latach 50. w powstającej dopiero Nowej Hucie było więcej restauracji, barów i kiosków z alkoholem niż w całym Krakowie, centrum turystycznym powojennej Polski. Natomiast, jak przy stało na wzorcowe miasto komunizmu - nie było tam kościoła. Walki o jego powstanie są jednym z najmniej znanych wydarzeń naszej powojennej historii, mimo ze polała się w nich krew.

Więcej
30 cze

Polska premiera Listy Schindlera

admin 1994-06-30

"Lista Schindlera", już od grudnia 1993 roku obecna na amerykańskich ekranach, od początku uznana została za wydarzenie filmowe nie tylko ostatniego roku.

Więcej
30 cze

Flisacka wojna graniczna

admin 1994-06-30

Niezwykła sceneria przełomu Dunajca, uważanego za jeden z najpiękniejszych rzecznych przełomów świata, stać się może w tym roku miejscem niecodziennej "walki". Gdyby doszło tu do otworzenia przejścia granicznego, "staną" flisacy. Choć żartem, to powiedzieli stanowczo: "trzeba będzie po ciupagi iść".

Więcej
30 cze

Prasa lokalna - partnerka do wzięcia

admin 1994-06-30

Z 2700 czasopism ukazujących się w Polsce, blisko 1100 tytułów, to gazety lokalne. Dziś trudno znaleźć gminę, która nie miałaby własnej gazety, lub nie przygotowywałaby się do jej wydania.

Więcej
30 cze

Honorowy Kodeks Radnego

admin 1994-06-30

Kodeks Postępowania Władz Lokalnych, nazywany też Kodeksem Radnego ma niewiele wspólnego z Kodeksem Karnym czy Cywilnym. Można nawet z dużą dozą słuszności powiedzieć, że powstaje on właśnie po to, aby przedstawiciele władz lokalnych nie musieli zbyt często spotykać się z prawem karnym.

Więcej
30 cze

Bliżej świata

admin 1994-06-30

O zagranicznych kontaktach Stowarzyszenia Gmin Małopolski z prezesem zarządu Władysławem Wyka rozmawia Marek Szczepanek.

Więcej
30 cze

Gminy Małopolski u Ojca Świętego

admin 1994-06-30

Z inicjatywą złożenia wizyty Ojcu Świętemu wystąpił Przewodniczący Rady Stowarzyszenia Gmin Małopolski Kazimierz Barczyk. Po krótkich przygotowaniach kilkudziesięciu przedstawicieli gmin: - burmistrzów, wójtów, przewodniczących rad i radnych Polski Południowej od Żywca po Przemyśl wyjechało do Włoch w okresie wielkanocnym.

Więcej
30 cze

Komputeryzacja w gminach Małopolski

admin 1994-06-30

Pod takim hasłem odbyła się 27 kwietnia br. w Krakowie konferencja komputerowa, którą zorganizowało Stowarzyszenie Gmin Małopolski. Wzięli w niej udział m.in. Wiesław Matras - dyrektor Biura Informatyki Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, przedstawiciele gmin stowarzyszonych w SGM, jak również małopolskich gmin nie związanych z SGM, reprezentanci Sejmików Samorządowych z 10 województw południowej Polski, władze Stowarzyszenia oraz najpoważniejsze firmy komputerowe działające od lat w naszym regionie, takie jak: "Efekt", "Zeto", "Korelacja", "Memax", "Elektronika", "doktor Q".

Więcej
30 cze

Próba bilansu

admin 1994-06-30

Z Kazimierzem Barczykiem - Przewodniczącym Rady Stowarzyszenia Gmin Małopolski - rozmawia Marek Szczepanek.

Więcej
31 gru

Zapach petrodolarów

admin 1993-12-31

Cezary Owerkowicz z powodzeniem uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1965 roku. W czasie następnej edycji tej imprezy poznał bardzo utalentowaną pianistkę z Bielska-Białej Annę Krzeczek. Od ośmiu lat państwo Owerkowiczowie są wykładowcami pianistyki w Higher Institute of Music w Al-Kuwait.

Więcej
31 gru

Bałkańskie dylematy

admin 1993-12-31

Jako zupełnie mały chłopczyk nie będący jeszcze nawet nastolatkiem napisałem sobie wierszyk: Jugosławia duża Jugosławia piękna sześć republik ma i dużo dużo szczęścia. Tuz po tym, jak przestałem być nastolatkiem, rozpoczął się dramat...

Więcej
31 gru

Widok z Zakopanego

admin 1993-12-31

Patrząc z Zakopanego na Giewont czy Kasprowy Wierch można odnieść wrażenie, że nasze Tatry są piękne. Po ich drugiej stronie widok jest nie mniej okazały.

Więcej
31 gru

W zimie cieplej

admin 1993-12-31

Z Prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego "Therma" Józefem Nieokosem rozmawia Leszek Dudziak.

Więcej
30 lis

Jaka Polska?

admin 1993-11-30

Politycy, zasięgajcie porad gastrologów: co obywatel może jeszcze strawić.

Więcej
30 lis

Skansen w Sanoku

admin 1993-11-30

Ponad sto lat upłynęło od czasu. kiedy Artur Hazelius w Sztokholmie. na wyspie Djurgarden założył pierwszy skansen. W ciągu wieku idea tworzenia muzeów na wolnym powietrzu rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty.

Więcej
30 lis

Co czytamy - Lem

admin 1993-11-30

Książki autora "Solaris" są dziś najczęściej tłumaczonymi na języki obce dziełami polskich twórców literatury.

Więcej
30 lis

Kultura ponad podziałami

admin 1993-11-30

Legenda głosi o zejściu się przy źródle w roku 810, po długiej wędrówce, trzech braci - książąt: Bolka, Cieszka i Leszka, którzy ciesząc się z tego spotkania zbudowali miasto Cieszyn. Faktycznie w IX wieku istniał już tam gród. Po pierwszej wojnie światowej część miasta, po lewej stronie granicznej Olzy znalazła się w Czechach, a większa, prawobrzeżna, przypadła Polsce.

Więcej
30 lis

Kukułcze jajo

admin 1993-11-30

Od czasu kiedy w Ustawie o samorządzie terytorialnym pojawił się zapis o przejęciu przez gminy szkół podstawowych z dniem l stycznia 1994 roku sprawa ta była tematem już niezliczonej ilości spotkań, narad i konferencji.

Więcej
30 lis

Stronniczy przegląd wydarzeń

admin 1993-11-30

Można zaryzykować twierdzenie, że piłkarska wiosna należała do Krakowa. Co rusz w kontekście footballowym mówiło się o Krakowie. Bynajmniej nie chodziło o wysoki poziom sportowy drużyn z królewskiego miasta. Bardziej o całą otoczkę wokół kopanej.

Więcej
30 wrz

Oczyszczalnia za stodołą

admin 1993-09-30

Budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji jest zmorą wielu gmin. Stosunkowo łatwo można namówić mieszkańców do ponoszenia dużych ciężarów, związanych z zakładaniem wodociągów. Znacznie mniej chętnych, chce zainwestować własne pieniądze i pracę w doprowadzenie otoczenia do porządku.

Więcej
30 wrz

Stadionowy terror

admin 1993-09-30

Czy czekają Państwo w sobotni wieczór na film sensacyjny bądź horror? Jesli tak to spieszę donieść, że mniej więcej w tym samym czasie na jednej z aren rozgrywał się spektakl o podobnej wymowie, tyle że na żywo.

Więcej
30 wrz

W słonej Wieliczce wcale niesłono

admin 1993-09-30

Wieliczka, miasto, znajdujące się 15 km od centrum Krakowa, znane jest ze względu na jedyną w świecie, działającą bez przerwy od średniowiecza kopalnię soli oraz podziemne muzeum górnictwa solnego, które odwiedza rocznie około 700 tysięcy turystów.

Więcej
30 wrz

Czekając na Apokalipsę

admin 1993-09-30

Wśród licznych plag nękających dobra kultury do najpowszechniejszych należą pożary obiektów zabytkowych oraz rozwinięte na szeroką skalę kradzieże i przemyt dzieł sztuki.

Więcej
30 cze

Gwoździe do trumny

admin 1993-06-30

Kraj, który nie rozwija kadry naukowej, nie łoży na badania naukowe, nie ma szansy na samodzielność państwową. to co dzieje się w kręgach naukowych, zwłaszcza na polskich uczelniach prowadzi do jednego wniosku: los ów czeka Polskę już w niedalekiej przyszłości.

Więcej
30 cze

Komu dać szkołę?

admin 1993-06-30

Kolejnym etapem postępującej samorządności gminnej ma być przejęcie przez samorządy lokalne z dniem pierwszego stycznia przyszłego roku szkół podstawowych.

Więcej
30 cze

Metoda określania celów

admin 1993-06-30

Metoda zawiera rozwiązania praktycznie użyteczne dla ogniw gminnego samorządu. Istotę metody stanowi przekład zasad i sformułowań teoretycznych na Język działań praktycznych stosowanych w samorządzie, co pomniejsza szkody występujące przy bieżącym intuicyjnym improwizowaniu tych działań.

Więcej
30 cze

Ucz się, ucz

admin 1993-06-30

Społeczeństwo polskie znajduje się w okresie zmian, które sprowadzają się do kształtowania się społeczeństwa demokratycznego i jego instytucji. Na przeszkodzie stoi jednak przerwana tradycja aktywności obywatelskiej. Ważne jest więc odbudowanie jej i przygotowanie ludzi do funkcjonowania w społeczeństwie demokratycznym i gospodarce rynkowej.

Więcej
30 cze

Kamieniczek starych czar...

admin 1993-06-30

Kraków to miasto w którym od wieków historia toczy na pewno się wraz z losami kamienic. Różne to losy i większość z nich nadawałaby się na mini seriale filmowe. Odwiedziliśmy jedną z nich znajdującą się w Małym Rynku pod numerem 4.

Więcej
31 maj

Reforma, ale jaka

admin 1993-05-31

Nie chcemy upaństwowienia człowieka, lecz uczłowieczenia państwa. Stańmy się znów ludźmi, abyśmy mogli być obywatelami, abyśmy mogli być państwami.

Więcej
31 maj

Samorząd na półmetku kadencji

admin 1993-05-31

Przed trzema laty nastąpiła rewolucja samorządowa, przejęcie władzy "z marszu" przez ludzi nie przygotowanych a odtąd odpowiedzialnych za rządzenie. Nowi radni połączyli pracę z nauką. Zerwano z poprzednią koncepcją jednolitych rad narodowych powstałą w 1951 roku.

Więcej

rekordów: 261, na stronach: 6