Aktualności

31 gru

Samorząd w perspektywie integracji europejskiej

admin 1997-12-31

Panuje dość powszechne przekonanie, że po 1989 roku jedyną naprawdę udaną reformą w Polsce jest przywrócenie samorządu terytorialnego. Na poziomie gmin faktycznie tak jest, chociaż i tutaj mamy jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie finansowania oraz własności infrastruktury.

Więcej
31 gru

Dylematy rozwoju współpracy międzynarodowej

admin 1997-12-31

Polski samorząd (w tym sejmiki samorządowe) cierpi na brak regulacji prawnych otwierających go na rozwój międzynarodowej współpracy lokalnej i regionalnej. Regionalne (rządowe) podmioty władzy państwowej są ubezwłasnowolnione w ścisłym systemie kontroli, nadzoru ze strony centralnej administracji rządowej.

Więcej
31 gru

100 lecie Ratusza Bielska-Białej

admin 1997-12-31

Miejski Ratusz obchodzi 100 lecie swego powstania. Budowę Ratusza ukończono w 1897 roku. Od tej pory jest on jednym z charakterystycznych symboli architektury miasta.

Więcej
31 gru

Reforma funduszy Unii Europejskiej

admin 1997-12-31

Związek Miast Polskich na ostatnim zgromadzeniu ogólnym w Opolu poświęcił swoje obrady na zdefiniowanie najważniejszych zadań w nowej sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych.

Więcej
31 gru

Rozmowa z posłem Kazimierzem Barczykiem

admin 1997-12-31

Samorząd nie funkcjonuje w pustce - rozmowa z posłem Kazimierzem Barczykiem, przewodniczącym Federacji Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich oraz przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Kongresu Samorządów RP.

Więcej
31 gru

Międzynarodowa współpraca ośrodków regionalnych

admin 1997-12-31

Gratulacje dla inicjatorów i organizatorów tej konferencji. Jej tematyka, związana z międzynarodową aktywnością samorządów lokalnych unaocznia, jak istotną rolę ośrodki regionalne i lokalne mają do spełnienia w dążeniu do uczestniczenia w zjednoczonej Europie. To z pewnością godne odnotowania, że za punkt wyjścia organizatorzy przyjęli formułę obszaru Grupy Wyszehradzkiej, która to grupa poprzez swoją działalność stała się w znacznej mierze potwierdzeniem przydatności polityki współpracy regionalnej w początkowej fazie tworzenia nowej architektury europejskiej w pierwszych latach 90-tych.

Więcej
31 gru

Kazimierz Barczyk Ministrem

admin 1997-12-31

W dniu 28 listopada 1997 Premier Jerzy Buzek powołał Kazimierza Barczyka na stanowisko Ministra - Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.

Więcej
30 wrz

Miasta w internecie

admin 1997-09-30

Stowarzyszenie Gmni Małopolski byto współorganizatorem odbywającej się od 11 do14 czerwca w Tarnowie, Konferencji "Miasta w Internecie".

Więcej
30 wrz

Małopolska Jakość

admin 1997-09-30

Niezwykle ważnym problemem jest właściwa prezentacja społeczności lokalnych, które uczestniczą w procesach gospodarczych. Wskazywanie na ich wysoki poziom rozwoju technicznego i ekonomicznego, podkreślanie dobrych warunków struktury ekonomicznej, to podstawowy klucz do otwarcia własnego rynku na handel i inwestycje z pożądanych kierunków.

Więcej
30 wrz

Małopolskie Centrum Prawa Miejscowego

admin 1997-09-30

Przez prawo miejscowe można rozumieć akty prawotwórcze - bez względu na ich nazwę, typ, sposób tworzenia, charakter podmiotu, które obowiązują na części terytorium państwa. Przepisy prawne przyniosły pewne komplikacje terminologiczne albowiem wprowadziły rozróżnienie prawa miejscowego (stanowione przez wojewodów) od przepiów gminnych (stanowionych przez gminę).

Więcej
30 wrz

Pomoc dla Lipnicy Murowanej

admin 1997-09-30

Parafia Rzymsko - Katolicka w Lipnicy Murowanej zwraca się do Gmin Małopolski z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe dla ratowania XV - wiecznego kościoła św. Leonarda jednego z najcenniejszych zabytków budownictwa drewnianego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Kościółek ten tragicznie ucierpiał od niszczycielskiej powodzi w dniu 9 lipca 1997r. Szczęście, że ocalał z tej powodzi prawie cudem, ale wymaga wielu prac zabezpieczających, aby nie uległ ruinie.

Więcej
30 wrz

Liderzy pod wodą

admin 1997-09-30

W szacowaniu skutków powodzi głównymi miernikami są hektary zatopionych pól, wartość utraconego majątku, liczba zniszczonych gospodarstw, dróg i innych części infrastruktury komunalnej. Niektóre straty są jednak trudniej wymierne, choć pewnie nie mniej ważne. Mam tutaj na myśli dynamikę lokalnego rozwoju. Pod tym względem każdy region ma swoich liderów, tj. takie gminy i miasta, które rozwijają się najszybciej i mobilizują sąsiednie miejscowości swoim przykładem. One to nadają tempo rozwoju całym regionom.

Więcej
30 wrz

Przedstawiciele małopolskich samorządów w USA

admin 1997-09-30

W dniach 7-23 lipca 1997 roku US Agency for International Development zorganizowało program szkoleniowy dla organizacji samorządowych. W programie szkoleniowym uczestniczyło kilkunastu przedstawicieli ogólnopolskich organizacji samorządowych.

Więcej
30 wrz

Uchwała Konferencji Burmistrzów USA

admin 1997-09-30

Uchwała Konferencji Burmistrzów USA w sprawie rozszerzenia NATO w sprawie poparcia Konferencji 1000 Burmistrzów miast Stanów Zjednoczonych dla polskich starań o przyjęcie do NATO.

Więcej
30 wrz

Współpraca Małopolski i Polonii

admin 1997-09-30

W okresie od 23 maja - 3 czerwca 1997 w związku z pobytem w Stanach Zjednoczonych przeprowadziłem serię spotkań reprezentując także Federację Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich oraz Stowarzyszenie Gmin Małopolski.

Więcej
30 wrz

Wzajemne ubezpieczenia gmin

admin 1997-09-30

Znaczne straty własności komunalnej, jakie miały miejsce niedawno w Polsce, sprawiły że stała się konieczna rewizja systemu ubezpieczeń i ochrony przed ryzykiem wynikającym z podjęcia zobowiązań ubezpieczeniowych, w oparciu o który do tej pory działały polskie gminy.

Więcej
30 wrz

Ogień - bez odwrotu

admin 1997-09-30

50 lat temu, 21 lutego 1947 we wsi Ostrowsko koło Nowego Targu wraz z nieliczną grupą podkomendnych został otoczony przez oddziały KBW, UB i MO mjr. Józef Kuraś ps. "Ogień", dowódca największego na terenach b. województwa krakowskiego zgrupowania partyzanckiego. Nie mając możliwości odwrotu popełnił samobójstwo na strychu jednej z wiejskich chałup. Zmarł w nowotarskim szpitalu tuz po północy 22 lutego 1947 r.

Więcej
30 wrz

Współpraca dwóch regionów. Małopolska i Śląsk

admin 1997-09-30

Polska będąc państwem unitarnym jest podzielona przestrzennie na regiony. Podział ten wynika z czynników geograficznych, historycznych i gospodarczych. Federacja Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich - ogólnopolska organizacja związków i stowarzyszeń gmin przyjęta w grudniu 1996 roku program, w którym czytamy: "Konieczne jest przywrócenie samorządu także na poziomie jednostek regionalnych - silnych województw. Zadaniem Federacji winno być inspirowanie stworzenia regionalnych strategii rozwoju umożliwiających prowadzenie aktywnej polityki regionalnej. Federacja zrzeszająca organizacje regionalne ma w tym zakresie do odegrania szczególną rolę. Aktywnego udziału Federacji wymagają prace nad Europejską Kartą Samorządu Regionalnego. Federacja będzie wspierać organizację ogólnopolskich i regionalnych targów gmin a także promocyjnych wydawnictw poświęconych poszczególnym regionom."

Więcej
30 wrz

Z sąsiadami bezpieczniej

admin 1997-09-30

Od kilku miesięcy Stowarzyszenie Gmin Małopolski bardzo intensywnie współpracuje z sąsiadami działającymi na Śląsku. Nic więc dziwnego, że doroczne Walne Zebranie nie było zdominowane sprawami wewnętrznymi, lecz poświęcone zostało prezentacji możliwości współdziałania regionalnych organizacji samorządowych. Warto dodać, że takie kontakty są dziś łatwiejsze, gdyż w krakowskim biurze SGM działa jednocześnie Federacja Związków i Gmin Polskich, a obie organizacje mają tego samego przewodniczącego.

Więcej
30 wrz

Kopiec Generała Jana Henryka Dąbrowskiego

admin 1997-09-30

W 1872 roku w Pierzchowcu w miejscu urodzin generała Jana H. Dąbrowskiego, twórcy Legionów polskich we Włoszech - wzniesiono kopiec i ustawiono skromny pomnik. Pomnik przetrwał do dzisiaj natomiast kopiec w czasie okupacji hitlerowskiej uległ zniszczeniu.

Więcej
30 kwi

Dożywianie dzieci w gminach

admin 1997-04-30

Stowarzyszenie Gmin Małopolski we współpracy z Academy For Educational Development podjęło działania na rzecz analizy i wypracowania modelowych rozwiązań w zakresie realizowania przez gminy zadań związanych z żywieniem dzieci w placówkach oświatowych.

Więcej
30 kwi

Jednostki pomocnicze gminy w Małopolsce

admin 1997-04-30

Zgodnie z art. 5 ustawy o samorządzie terytorialnym gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. Są one jednostkami organizacyjnymi gminy. Ustawa nie wyjaśnia treści pojęcia "jednostka pomocnicza". Poniższy artykuł jest próbą częściowego wyjaśnienia znaczenia tego terminu.

Więcej
30 kwi

Jak przemawiać z pamięci

admin 1997-04-30

W starożytnej Grecji, podczas uczty w domu jednego z bogaczy zawalił się dach. Nikt nie przypuszczał, że to dramatyczne wydarzenie da początek technikom pamięciowym. Stało się tak za sprawą jedynego ocalałego z gości - poety Simonidesa - który tuż przed katastrofą opuścił na chwile przyjęcie. Po swoim powrocie zastał tylko ruiny i zmiażdżone zwłoki przyjaciół. Wkrótce przybyły po ciała tragicznie zmarłych biesiadników ich rodziny, ale nikt nie mógł rozpoznać swoich bliskich, tak zmasakrowane były ciała. Simonides również nie potrafił ich rozpoznać, ale zapamiętał, w których miejscach w sali biesiadnej siedzieli goście. Na tej podstawie - skutecznego odtworzenia gdzie i kto w czasie tragicznej uczty siedział - doszedł do wniosku, jakie czynniki są najistotniejsze we wspomożeniu pamięci.

Więcej
30 kwi

Jak dokończyć reformę samorządową

admin 1997-04-30

W dniu 16 listopada 1996 roku w Łodzi zainaugurował działalność Zespól ds. Samorządu Terytorialnego Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy. W dniu otwarcia Biura odbyła się Konferencja na lemat: "JAK DOKOŃCZYĆ REFORMĘ SAMORZĄDOWĄ", w której uczestniczyli przedstawiciele Federacji Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich: Przewodniczący Kazimierz Barczyk oraz dyr. Biura SGM Jan Wieczorkowski.

Więcej
30 kwi

Sądecki pilotaż

admin 1997-04-30

Od początku lat 90-tych sądeccy samorządowcy rozpoczęli ścisłą współpracę tworząc międzygminne porozumienia, związki celowe dla realizacji zadań ponadgminnych. Ściśle współpracując samorządowcy mieli świadomość, ze poza wykonywaniem konkretnych zadań tworzą fundament pod kolejny etap decentralizacji administracji publicznej pod utworzenie samorządu terytorialnego II szczebla.

Więcej
30 kwi

Małopolska w Internecie

admin 1997-04-30

Coraz więcej gmin uruchamia swoje adresy w Intemecie. Po pierwszych chaotycznych działaniach polegających najczęściej na zamieszczaniu zdjęcia z widokiem gminy i zdjęcia wójta/burmistrza, przyszedł czas na bardziej przemyślane działania. Widać coraz wyraźniej, że uruchamiając swoje strony internetowe decydenci gminni wiedzą czego po tym oczekują.

Więcej
30 kwi

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych

admin 1997-04-30

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "Małopolska-Śląsk" - Małopolska i Śląsk coraz bardziej zacieśniają swoją współpracę, w tym przede wszystkim gospodarczą. Obszar Małopolski i Śląska, zamieszkały wokół Krakowa i Katowic przez 10 milionów ludzi i wytwarzający 1/3 dochodu narodowego ma szczególne znaczenie dla potencjału całej Polski.

Więcej
30 kwi

Ostatni komendant

admin 1997-04-30

W dniu 22 grudnia 1996 r. w 50 rocznicę śmierci odsłonięto w Bochni pomnik ostatniego dowódcy Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego. Zaprojektowany i wykonany przez rzeźbiarza Czesława Dźwigają monument jest hołdem, złożonym przez polskie społeczeństwo i jego współtowarzyszy broni, pamięci tego jednego z najznakomitszych Polaków kończącego się stulecia. Z tej też okazji pragniemy przybliżyć naszym czytelnikom, mieszkańcom naszego regionu, postać tego wybitnego żołnierza i godnego naśladowania patrioty.

Więcej
30 kwi

Małopolanie Roku 1996

admin 1997-04-30

II Ogólnopolski Bal Samorządowy na Wawelu - Tytuł Małopolanina Roku 1996 dla Wisławy Szymborskiej i Mariana Krzaklewskiego.

Więcej
31 gru

II wyjazd samorządowców Małopolski do Watykanu

admin 1996-12-31

W dniach 24.10-2.11.96 przedstawiciele Samorządów Małopolski, blisko 150 Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin, Marszałków Sejmików Samorządowych i Radnych z miast i gmin Małopolski, wyjechali do Rzymu i Watykanu. Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie Gmin Małopolski - organizacja samorządowa zrzeszająca 135 miast i gmin z 11 województw południowej Polski.

Więcej
31 gru

I Małopolska Konferencja Samorządowa

admin 1996-12-31

W dniach 27.09.96 - 29.09.96 odbyła się w Zakopanem I Małopolska Konferencja Samorządowa oraz Forum Polityków Małopolski, z udziałem 180 Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin, Marszałków Sejmików Samorządowych z Małopolski oraz polityków ogólnopolskich i regionalnych

Więcej
31 gru

Świadek

admin 1996-12-31

Było ich trzech. Robili wrażenie jakby mnie dobrze znali. - Musisz iść z nami do Urzędu Bezpieczeństwa - powiedział jeden - Zatrzymaliśmy człowieka bez dokumentów, który mówi, że przyjechał do ciebie. Jak to potwierdzisz to go wypuścimy.

Więcej

rekordów: 261, na stronach: 6